SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kuria pozwie „Fakt” za stwierdzenie, że bp Dec „narobił w życiu wiele świństw”

Kuria Biskupia w Świdnicy prostuje informacje podane przez „Fakt” (Ringier Axel Springer Polska), jakoby biskup Ignacy Dec miał oskarżać jednego z księży o posiadanie nieślubnego dziecka czy o oszustwa. Ksiądz został ostatecznie odwołany z funkcji proboszcza, a biskup zapowiada wszczęcie kroków prawnych względem „Faktu”.

Biskup Ignacy DecArticle

„Fakt” opisał historię sporu pomiędzy biskupem Decem a księdzem Krzysztofem Trybulcem. Napisano m.in., że w 2013 roku ks. Trybulec wskazał nieprawidłowości przy remoncie kościelnej wieży w swojej parafii, a wówczas bp Ignacy Dec miał oskarżyć go o posiadanie nieślubnego potomstwa i oszustwa. Ksiądz wniósł sprawę do sądu, który – jak napisał „Fakt” – nakazał biskupowi listowne przeproszenie kapłana i wypłatę odszkodowania. 10 tys. zł odszkodowania trafiło na konto księdza, przeprosin nadal nie doczekał się - relacjonuje dziennik.

W odpowiedzi Kuria Biskupia w Świdnicy w oświadczeniu prostuje informacje i nazywa je „szkalującymi” wobec biskupa Deca.  - W publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza - czytamy w stanowisku.

Kuria zapowiada pozwanie „Faktu”

Kuria podkreśla też, że nigdy nie padały oskarżenia o oszustwa. Wszystkie te informacje miały zostać wysłane do redakcji ”Faktu” przed publikacją, ale nie znalazły się w tekście. - Wobec publikacji powyższych nieprawdziwych informacji, jak również zarzutu, jakoby biskup Ignacy Dec „narobił w życiu wiele świństw”, zostaną podjęte kroki prawne – informuje kuria.

Prawnicy biskupa nie otrzymali jeszcze uzasadnienia wyroku, o którym pisze „Fakt”, zatem trudno ustosunkować się do jego sentencji, czyli do przeprosin. - Nie jest wykluczone skorzystanie z nadzwyczajnych środków zaskarżenia – podkreślono w oświadczeniu.

Zaś co do odszkodowania, które miało wpłynąć na konto ks. Trybulca, wyjaśniono, że przegrał on swoje żądanie zadośćuczynienia w 95 procentach. - Zasądzona kwota, stanowiąca 5 proc. tego żądania, została przelana niezwłocznie po otrzymaniu numeru rachunku bankowego Powoda nie tylko z uwagi na prawomocność wyroku, lecz także ze względu na sytuację materialną księdza Krzysztofa Trybulca – podkreśla kuria.

Średnie rozpowszechnianie płatne razem „Faktu” w czerwcu br. wyniosło 154 901 egz., o 13,05 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej - pokazują dane Polskich Badań Czytelnictwa „Audyt ZKDP”, udostępnione przez PAP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kuria pozwie „Fakt” za stwierdzenie, że bp Dec „narobił w życiu wiele świństw”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
do nory
lewaccy propagandziści już tylko zostali w mordorze, stąd taka nienawiść do wiary i Polski, wylewana do netu i druku
odpowiedź
User
Gosia
Jeśli faktycznie jest to pomowienie to z pewnością fakt przeprosi.Ale myślę, że w skali przestępstw jakie ma miejsce wśród duchownych trudno się dziwić.Szkoda ,że nie ma to nic wspólnego z wiarą.Gdzie Ci naprawdę oddani powołaniu.
odpowiedź
User
Ziggy666
Papugi znowu zarobią krocie
odpowiedź