SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Biuro podróży Thomas Cook ogłosiło upadłość. Problemy linii lotniczych Condor

Najstarsze na świecie biuro podróży Thomas Cook oficjalnie ogłosiło dziś upadłość, odwołując jednocześnie wszystkie zaplanowane loty. Szacuje się, że skutki likwidacji firmy odczuje ok. 600 tysięcy ludzi, którzy wykupili wycieczki turystyczne i pobyty wypoczynkowe. Wchodząca w skład grupy niemiecka linia lotnicza Condor złożyła wniosek o pożyczkę pomostową do rządu federalnego.

Fot. Aero Pixels from England - Thomas Cook A330, CC BY 2.0Article

„Thomas Cook zaprzestał działalności, zatem wszystkie jego loty zostały odwołane"– to fragment oficjalnego komunikatu Thomas Cook. Dyrektor wykonawczy firmy Peter Fankhauser oświadczył, że biuro zostało poddane przymusowej likwidacji.

- To jest bardzo smutny dzień dla firmy, która jako pierwsza wprowadziła na rynek pakiety wakacyjne i umożliwiła podróżowanie milionom ludzi na całym świecie - powiedział Fankhauser.

To problem dla 600 tysięcy klientów upadłej firmy, bowiem właśnie na tyle szacuje się liczbę osób, które skorzystały z jej usług niedługo przed upadkiem. Wśród nich znajduje się ok. 150 tysięcy Brytyjczyków, których trzeba będzie teraz sprowadzić do kraju. Brytyjski Urząd do spraw Lotnictwa Cywilnego - który potwierdził upadek grupy Thomas Cook - oświadczył, że może to potrwać nawet ponad dwa tygodnie.

- Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, niektóre zakłócenia są nie do uniknięcia, ale Urząd do spraw Lotnictwa Cywilnego podejmie działania, aby sprowadzić ludzi do domów w terminie możliwie najbliższym planowanego - czytamy w komunikacie wydanym przez Brytyjski Urząd do spraw Lotnictwa Cywilnego.

Dwa tysiące Polaków poza krajem z Neckermannem

Neckermann Polska, który jest powiązany kapitałowo z biurem podróży Thomas Cook na wakacjach poza krajem ma ok. dwóch tysięcy Polaków.

Biuro podróży Neckermann Polska w przesłanym komunikacie podkreśla, że jako odrębna spółka prawa handlowego "prowadzi dalej normalną, codzienną, operacyjną działalność".

"Wszyscy polscy Klienci Neckermanna, zarówno ci, którzy obecnie przebywają za granicą, jak i ci, którzy jeszcze nie wyjechali na swoje wakacje, będą realizowali swoje wyjazdy wakacyjne zgodnie z planem" – poinformował touroperator.

Zapewnił przy tym, że znajduje się w stabilnej kondycji finansowej i na bieżąco realizuje wszystkie swoje zobowiązania, a wszystkie bieżące rachunki i faktury są zapłacone.

Przyczyną upadku zadłużenie, problem linii Condor

Do upadku grupy Thomas Cook doprowadziło jej olbrzymie zadłużenie. Już w miniony piątek firma informowała, że w trybie pilnym zwraca się do kredytodawców i udziałowców o doraźną pomoc finansową w wysokości 200 milionów funtów. Bankructwa jednak nie udało się uniknąć.

W ramach grupy funkcjonowało wiele hoteli i kompleksów wypoczynkowych na całym świecie oraz cztery linie lotnicze, dając zatrudnienie 21 tysiącom pracowników w 16 krajach (w tym 9 tys. w samej Wielkiej Brytanii).

Wchodząca w skład grupy Thomas Cook niemiecka linia lotnicza Condor złożyła wniosek o pożyczkę pomostową do rządu federalnego.

Thomas Cook to najstarsza w historii firma turystyczna, jej korzenie sięgają bowiem 1841 roku. Jej problemy finansowe zaczęły się jednak zaledwie kilkanaście miesięcy temu. Wśród przyczyn upadku wymienia się m.in. wyjątkowo upalne lato 2018 roku (mniejsza liczba rezerwacji typu last minute), niepokoje polityczne w kilku turystycznych krajach, niepewna przyszłość Wielkiej Brytanii w związku z ew. brexitem, a także stale rosnąca konkurencja ze strony tanich biur podróży. Nie bez znaczenia były również widoczne zmiany na rynku turystycznym: pojawienie się usług, dzięki którym turyści mogą bez pomocy biur podróży w samodzielny sposób organizować swoje wakacyjne wyjazdy.

Dołącz do dyskusji: Biuro podróży Thomas Cook ogłosiło upadłość. Problemy linii lotniczych Condor

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl