SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Błąd Messengera pozwalał przeglądać listy rozmówców użytkowników

Należący do Facebooka komunikator Messenger zawierał błąd w zabezpieczeniach, który pozwalał na przeglądanie listy rozmówców z którymi kontaktował się konkretny użytkownik. Facebook twierdzi że naprawił już wykrytą lukę, a użytkownicy powinni zainstalować zaktualizowaną wersję komunikatora.

Article

Błąd w zabezpieczeniach Messengera został wykryty przez firmę Imperva zajmującą się bezpieczeństwem w internecie i opisany na blogu przez Rona Masasa, jednego z inżynierów.

Według ustaleń ekspertów Impervy należący do Facebooka komunikator zawierał lukę, która pozwalała osobom niepowołanym na przeglądanie listy rozmówców z którymi kontaktował się konkretny użytkownik aplikacji.

Aby uzyskać wspomniane dane atakujący musiał wysłać do ofiary link do spreparowanej strony internetowej. Po wejściu na nią uruchamiało się niewidoczne dla użytkownika okno, w którym widoczna była lista rozmówców ofiary. Ron Masas zaznacza, że wykryty błąd pozwalał jedynie na sprawdzenie z kim kontaktował się użytkownik, niemożliwe było jednak zapoznanie się z treścią przesyłanych wiadomości.

O wykrytym błędzie został powiadomiony Facebook, który zapewnił że podjął w tej sprawie odpowiednie działania. Serwis zapewnia że luka została już zlikwidowana, a pełną ochronę zapewnia zainstalowanie przez użytkownika najnowszej wersji komunikatora Messenger.

Wykryta obecnie luka w komunikatorze to nie jedyny techniczny kłopot jaki Facebook miał z odpowiednim zabezpieczeniem prywatności użytkowników. Przykładem może być incydent z jesieni ub.r. gdy wskutek błędu zabezpieczeń hakerzy przejęli dane 29 mln internautów korzystających z platformy należącej do Marka Zuckerberga.

Przychód Facebooka sięgnął w IV kwartale 2018 r. 16,91 mld dol. To o 30 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017 (12,97 mld).  Firma zanotowała zysk netto w wysokości 6,88 mld, w porównaniu do 4,27 mld dol. zysku w IV kwartale roku 2017 (+61 proc.). Z kolei w całym 2018 r. Facebook osiągnął 55,84 mld dol. przychodu, co oznacza wzrost o 37 proc. Zysk netto wzrósł z 15,93 do 22,11 mld dol. (+39 proc.).

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Błąd Messengera pozwalał przeglądać listy rozmówców użytkowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl