SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bloober Team po premierze „The Medium” potroił przychody i podwoił zysk

W ub.r. firma Bloober Team osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych z 25,39 do 74,83 mln zł i zysku netto z 9,71 do 21,78 mln zł. Jej spółka zależna Feardemic dokonała odpisów w kwocie 1,05 mln zł.

Przychody sprzedażowe Bloober Team z zagranicy poszły w górę rok do roku z 25,24 do 74,13 mln zł, a te w kraju - ze 149,1 do 698,2 tys. zł. Wpływy prawie w całości pochodziły ze sprzedaży gier.

„The Medium” pojawi się w Japonii

Trzykrotny wzrost przychodów to efekt przede wszystkim sprzedaży gry horroru psychologicznego „The Medium”, który miał premierę pod koniec stycznia br. Już dzień po premierze firma poinformowała, że dotychczasowe przychody ze sprzedaży pokryły koszty produkcji i promocji gry. Potencjał sprzedażowy „The Medium” nie jest jeszcze wyczerpany - 22 marca gra pojawi się, w wersjach na komputery i Play Station 5, w Japonii.

Ponadto Bloober Team wprowadził na rynek grę „Observer: System Redux”.

- Warto podkreślić, że obydwie nasze gry jako jedne z pierwszych ukazały się na konsolach nowej generacji - a ich debiutów nie zakłócały problemy techniczne. W ciągu kilku miesięcy od premiery udostępniliśmy „The Medium” także w wersji na PlayStation 5. Dokonaliśmy również małego technicznego cudu wydając - chyba jako jedyni - „Observer: System Redux” grę na konsole next-gen w wersji na konsole poprzedniej generacji - opisała firma w liście do akcjonariuszy.

Wartość stanu produktów posiadanych przez firmę poszła w dół w ciągu roku z 16,54 mln zł do -16,18 mln zł. Z drugiej strony na koniec ub.r. spółka miała w kasie i na rachunkach 23,07 mln zł, wobec 5,06 mln zł rok wcześniej, natomiast stan należności za dostawy i usługi zwiększył się rok do roku z 1,96 do 10,76 mln zł.

Natomiast wpływy z dotacji poszły w górę z 2,5 do 10,89 mln zł.

Zysk Bloober Team podwojony

Koszty operacyjne Bloober Team zwiększyły się wielokrotnie mniej od wpływów sprzedażowych - o 29,7 proc. do 46,1 mln zł. Wydatki na usługi obce wzrosły z 14,73 do 18,3 mln zł, na amortyzację - z 7,02 do 11,61 mln zł, a na wynagrodzenia - z 9,36 do 10,87 mln zł.

Wyniki zyskowności spółki podwoiły się: zysk sprzedażowy poszedł w górę z 6,37 do 12,55 mln zł, zysk operacyjny - z 8,3 do 23,63 mln zł, a zysk netto - z 9,71 do 21,78 mln zł.

W miniony piątek Bloober Team poinformował o odpisach na łączną kwotę 1,05 mln zł, których dokonała jego spółka zależna Feardemic. 925,8 tys. zł dotyczy wartości wyrobów gotowych, 61,8 tys. zł - nakładów na grę „The Raid”, a 61 tys. zł - należności z tytułu podatku u źródła (WHT).

W Bloober Team zainwestował Tencent

We wrześniu Bloober Team poinformował, że na lata 2022-25 rozwija dwa duże projekty, które aspirują do kategorii gier AAA. - Skupialiśmy się na horrorze psychologicznym, a teraz nasz plan na najbliższe 5 do 7 lat to zostanie liderem horrorów w ogóle. Chcemy robić gry, które będą aspirować do segmentu AAA - stwierdził prezes spółki Piotr Babieno.

W czerwcu firma zawarła z japońskim koncernem Konami umowę o strategicznej współpracy w zakresie „możliwości wspólnego rozwoju treści”.

- Stoimy obecnie przed nowym celem - osiągnięciem pozycji światowego lidera w tworzeniu gatunku horror. Całość podjętych dotychczas działań, zarówno pod kątem realizacji konkretnych projektów, pozyskania zasobów ludzkich czy organizacji pracy, są kolejnymi elementami budowania tej pozycji. Naszym celem nie jest wyłącznie strategia krótkoterminowa, ale budowa jednego z największych i najlepiej zorganizowanych przedsiębiorstw w branży gier. Pod tym kątem rok 2021 był kluczowy, wystarczy wspomnieć najbardziej istotne zdarzenia - rozpoczęliśmy oficjalnie współpracę strategiczną z Konami, podpisaliśmy umowę z Private Division, stanowiącego część Take Two, a później do grona naszych partnerów dołączył także Rogue Games - wylicza Piotr Babieno.

W pierwszej połowie października 22 proc. akcji s Bloober Team od Rockbridge TFI kupił chiński gigant Tencent. - Bardzo doceniamy zaś ogromną wiedzę branżową i cały ekosystem jaki posiada nasz nowy inwestor. Cieszymy się, że mamy go na pokładzie. Jednocześnie chcielibyśmy podziękować firmie Rockbridge za wiarę w nas i bycie jednym z naszych kluczowych udziałowców przez wiele lat podczas naszej podróży - komentował Piotr Babieno.

W zeszły piątek na koniec sesji kurs Bloober Team wynosił 17,80 zł, co daje kapitalizację w wysokości 314,58 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Bloober Team po premierze „The Medium” potroił przychody i podwoił zysk

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl