SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Warszawskie centrum handlowe broni się przed upadłością. Do spłaty ponad 150 mln euro kredytów

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Blue City w Warszawie, fot. materiały prasowe SONO Development Blue City w Warszawie, fot. materiały prasowe SONO Development

"Spółka Blue City (...), zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego. Zarząd firmy podjął taką decyzję wskutek braku porozumienia z konsorcjum banków co do przedłużenia terminu spłaty kredytu w łącznej wysokości 156 mln euro" - podano w komunikacie.

Dodano, że otwarcie przyspieszonego postępowania układowego ma uchronić centrum handlowe przed upadłością. Jak wskazano, jednocześnie decyzja ta pozwoli na ochronę miejsc pracy ponad 1500 osób zatrudnionych obecnie w centrum handlowym, a 200 najemcom na kontynuowanie działalności na niezmienionych warunkach.

Centrum Blue City w Warszawie: 185 mln euro kredytów

W komunikacie podano też, że w 2015 roku konsorcjum instytucji finansowych: ING Polska, Nationale Nederlanden, Santander, BNP Paribas, Postbank/Deutsche Bank oraz Bank of China udzieliło Blue City finansowania w wysokości 185 milionów euro.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- W sumie obecnemu konsorcjum spłaciliśmy już ponad 80 mln euro, z czego większość to odsetki. Nie było żadnych opóźnień w spłatach kwartalnych rat. W naszym centrum handlowym po latach pandemii obserwujemy wzrost ruchu odwiedzających, więc byliśmy totalnie zaskoczeni informacją o odmowie przedłużenia terminu spłaty kredytu - poinformował cytowany w komunikacie wiceprezes Blue City Yoram Reshef.

- Udało nam się nawet w tak krótkim czasie zorganizować dodatkowe finansowanie przez inne banki, ale postawiły one warunek, że ING nadal pozostanie liderem konsorcjum. Bank ING się na to nie zgodził. (...) Stanowczo deklarujemy, że chcemy spłacić całe zadłużenie, znajdując nowe finansowanie lub sprzedając centrum na warunkach oddających jego wartość - dodał.

Obecnie w Blue City działa około 200 najemców, którzy wynajmują ponad 96 proc. powierzchni handlowej obiektu. W centrum handlowym pracuje w sumie około 1500 osób. Jednocześnie spółka zarządza powierzchnią biurową o wielkości ponad 33 tysięcy metrów kwadratowych, położoną w kompleksie centrum handlowego

Dołącz do dyskusji: Warszawskie centrum handlowe broni się przed upadłością. Do spłaty ponad 150 mln euro kredytów

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Malczyk
Co to za biznes? Przez 9 lat spłacili jedynie 29 mln, bo 80 mln, które łącznie spłacali to odsetki? Ludzie, kto tym zarządza, kto podejmuje tak złe decyzje biznesowe? Wreszcie kto i jak doprowadził do sytuacji, w której takie centrum handlowe musiało brać w 2015 roku kredyt w wysokości 185 mln euro. Przecież nie wiadomo, czy aktywa są nawet tyle warte. Tu mamy do czynienie z ultra przekrętem. Trzeba wyciągnąć konsekwencje.
13 3
odpowiedź
User
Były Leming
Może "Putin" też te centrum podpali?
3 0
odpowiedź
User
befee
Które banki udzieliły kredytów BlueCity?
3 0
odpowiedź