SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bogdanka: poprawa wyników w br., w 2011 r. możliwe wydobycie 7 mln ton

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka, po zaskakująco dobrym I półroczu 2010 r. liczy na poprawę wyników za cały rok, wynika z wtorkowej wypowiedzi prezesa spółki Mirosława Tarasa. Jednak oficjalne prognozy zostaną podane na przełomie września i października.

"Sprzedaż węgla w I połowie 2010 r. była o ponad 17% większa niż w analogocznym okresie roku minionego, więc można oczekiwać także poprawy wyników rocznych. Praktytcznie mamy już pełną wiedzę, ale ostateczne prognozy na pozostałe kwartały i cały rok 2010 przedstawimy na przełomie września i października " - powiedział Taras podczas konferencji prasowej.

W jego ocenie przekroczenie poziomu sprzedaży, który założono w tym roku na poziomie 5,3-5,4 mln ton jest jednak przesądzony, jeśli "nie wydarzy się jakiś kataklizm". Jednak znacznie większa poprawa planowana jest na rok 2011, gdy w pełni zostaną wykorzystane moce produkcyjne zainstalowanego w tym roku struga ścianowego.

"Na 2011 r. planujemy 6-6,5 mln ton, możliwe jest nawet 7 mln ton. Jednak ta wyższa prognoza jest obarczona ryzykiem, czyli terminowym zakończeniem budowy zakładu przeróbki węgla, co zaplanowaliśmy na połowę przyszłego roku" - wyjaśnił Taras.

Spółka podtrzymała także swoje plany inwestycyjne na ten rok, zakładające wydatki przekraczające 900 mln zł. Poważne plany związane są także z inwestycjami na kolejne lata, szczególnie po bardzo dobrych efektach pracy nowego struga. Jego dzienne wydobycie na poziomie ponad 17 tys. ton jest wg. Tarasa "rekordem świata".

"W przyszłym roku rozpiszemy przetarg na kolejny taki strug i liczymy, że rozpocznie on pracę w połowie 2012 r. Z pierwszy zapłaciliśmy ok. 40 mln euro, drugi powinien być tańszy" - ocenił prezes spółki.

Dzięki temu oraz zakończeniu rozbudowy Pola Stefanów, spółka chce osiągnąć w 2014 r. docelowe wydobycie na poziomie 11 mln ton rocznie. Prezes nie obawia się także o popyt ani o rentowność sprzedaży. W jego ocenie cena węgla będzie w kolejnych latach wysoka, a obecna rentowność EBITDA na poziomie 33,35% daje spółce duże możliwości sterowania cennikiem.

"Nie obawiam się o sprzedaż węgla, już dziś mamy zamówienia na poziomie takim, że moglibyśmy sprzedać całą przyszłoroczną produkcję. Dodatkowo dostaliśmy zapytanie od Kulczyk Holding o możliwość dostarczenia 2 mln ton do planowanej przez tą firmę budowy elektrowni na Białorusi. Tak więc o sprzedaż jestem spokojny" - wyjaśnił Mirosław Taras.

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka miała 106,21 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2010 roku wobec 83,41 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 578,10 mln zł wobec 520,79 mln zł rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Bogdanka: poprawa wyników w br., w 2011 r. możliwe wydobycie 7 mln ton

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl