SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie żyje poeta i historyk Bohdan Urbankowski. Był związany z „Gazetą Polską”

W wieku 80 lat umarł Bohdan JerzyUrbankowski - poeta, eseista, dramaturg, historyk i filozof. Współpracował też z tytułami prasowymi, przez wiele lat kierował działem kultury w „Gazecie Polskiej”.

Bohdan Jerzy Urbankowski, fot. TV RepublikaArticle

Bohdan Jerzy Urbankowski zmarł w czwartek przed południem. - Dziś na Wieczną Wartę odszedł dr Bohdan Urbankowski, poeta, literat, historyk, autor monografii poświęconych Piłsudskiemu, Mickiewiczowi, Herbertowi, Norwidowi. Był jednym z ostatnich romantyków, który doskonale rozumiał i opisywał Duszę Polską!Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym! - stwierdził na Twitterze Jan Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

- Mistrz Pióra, znawca Duszy Polskiej, opisujący to, co piękne i wzniosłe i piętnujący celnie skundlenia i hańby. Widzący więcej i szerzej, ale też czujący i kochający Mądrym Sercem. Obiektem jego pisarstwa był i Mickiewicz i Piłsudski i wszystko to, co romantyczną nicią przeplata osnowę polskości - napisał o Bohdanie Urbankowskim pisarz i publicysta Tomasz Łysiak.

- Dzisiaj płaczemy po Nim, żałując odchodzącej wielkości - ale też będąc wdzięcznymi za wszystko, co nam zostawił. Za co dziękuję ja, osobiście? Przede wszystkim za Chestertona i rozmowy o nim. Odpoczywaj w Pokoju, Piękny Polaku. Mistrzu - podkreślił.

Bohdan Jerzy Urbankowski urodził się 19 maja 1943 r. w Warszawie. Ukończył studia filozoficzne i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1978 r. obronił doktorat poświęcony twórczości F. Dostojewskiego.

W latach 70. tworzył nurt Nowego Romantyzmu. Rozwinięciem „noworomantycznego” manifestu Bohdana Urbankowskiego było kilkanaście dramatów historycznych, książki filozoficzne, a także monografie najwybitniejszych Polaków: Mickiewicza, Piłsudskiego, Jana Pawła II i Zbigniewa Herberta. Związał się z antykomunistyczną opozycją w PRL.

Jako redaktor współpracował z podziemnymi wydawnictwami tzw. drugiego obiegu. Był stypendystą Instytutu im. Piłsudskiego w Nowym Jorku oraz paryskiego Editions Dembinski. Po ogłoszeniu stanu wojennego usunięto go z Polskiego Radia. W stanie wojennym współorganizował i współredagował wydawnictwa podziemne, pisał w "Słowie Podziemnym", "Przedświcie" (Łódź), "Tu Teraz", oraz w podziemnych wydawnictwach KPN i "Solidarności".

Od czasu studiów Urbankowski aż do 1989 r. był inwigilowany przez SB i z przyczyn politycznych wielokrotnie usuwany z uczelni, z telewizji, radia i kilku redakcji. Jednym z najważniejszych jego utworów jest "Czerwona msza czyli uśmiech Stalina", w której Urbankowski zaprezentował wybrane życiorysy twórców polskiej kultury po 1945 r.

W latach 80. w Teatrze Płockim zorganizował pierwszą i jedyną scenę teatralną "Solidarności" w Polsce. Sztuki Urbankowskiego były blokowane bądź zdejmowane ze sceny. W 1992 r. był doradcą w rządzie premiera Olszewskiego ds. kultury, oświaty i wychowania przy MON. W 2016 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2022 r. – Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Podczas obchodzonych niedawno 80. urodzin Urbankowskiego, które wypadły 19 maja, złożył mu życzenia prezydent Andrzej Duda. „Nonkonformizm i wrażliwość na herbertowską kwestię smaku uczyniły Pana wnikliwym i wiarygodnym autorem dzieł, które należą dzisiaj do kanonu powojennych publikacji niezależnych” - napisał prezydent.

„Serdecznie gratulując wartościowego i zróżnicowanego dorobku, którym wzbogacił Pan skarbiec naszej kultury narodowej, dziękuję również za Pańskie wyraziste deklaracje i konsekwentne wybory ideowe. Te świadectwa prawego charakteru uświadamiają zarazem, jak trwałą i ożywczą moc ma tradycja polskiego romantyzmu oraz spleciona z nią polska myśl niepodległościowa – bowiem to w nich odnalazł Pan niespożyte pokłady twórczych inspiracji, frapujący przedmiot badań literaturoznawczych, klucz do zrozumienia polskości i logiki naszych dziejów oraz zachętę do działalności na niwie kulturalnej, społecznej i politycznej. Jako poeta, eseista, dramaturg, polonista i znawca filozofii polskiej, a także twórca i teoretyk ruchu Nowego Romantyzmu, szczególnie w okresie zniewolenia komunistycznego podążał Pan +ścieżką ponad drogami+, znosząc szykany władz komunistycznych i nieustanną inwigilację przez SB” - podkreślił Andrzej Duda.

Dołącz do dyskusji: Nie żyje poeta i historyk Bohdan Urbankowski. Był związany z „Gazetą Polską”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
II
RIP
odpowiedź