SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bojkot rosyjskich piosenek w stacjach radiowych. „W zamian ukraińskie”

Na antenach m.in. Radia Rekord i Radia Oko na razie nie usłyszymy na przykład „Nas Ne Dogonyat” Tatu czy „Bielyje rozy” Jurija Shatunova. Stacje lokalne zdecydowały się nie emitować piosenek rosyjskich wykonawców. Radomskie Radio Rekord 106,2 FM zdradza Wirtualnemedia.pl, że w zamian słuchacze mogą słuchać ukraińskich utworów.

Od 24 lutego br. trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Przez ostatnie miesiące wprowadzono szereg sankcji wymierzonych w kraj rządzony przez Władimira Putina. Z biznesów w Moskwie zrezygnowało lub zrezygnuje po wygaśnięciu umów wiele zachodnich firm medialnych. To m.in. Disney, Warner Bros. Discovery, Paramount Global czy Netflix. Zamiast telewizyjnych kanałów tematycznych z zachodu, rosyjski operatorzy kablowi i platformy satelitarne emitują plansze z informacją o pracach technicznych. Ukraiński odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także Komitet Diderota naciska na francuskiego operatora satelitarnego Eutelsat, aby zakończył obsługę rosyjskich platform Trikolor oraz NTV Plus.

Lokalne rozgłośnie radiowe z Polski zaczęły nieformalny bojkot rosyjskich piosenek. Niektóre ze stacji przestały nawet emitować polskie utwory disco polo, zainspirowane rosyjskimi. - Do odwołania wyłączyliśmy z playlisty wszystkie utwory rosyjskojęzyczne oraz rosyjskich wykonawców. W zamian dołączyliśmy kilka ukraińskojęzycznych - informuje Wirtualnemedia.pl Radio Rekord 106,2 FM z Radomia. Wcześniej białostockie Radio Jard zdjęło z ramówki audycję „Płynie w nas słowiańska krew” z muzyką białoruską i rosyjską.

„Nasi słuchacze nie chcą słuchać tych piosenek”

Rosyjskich piosenek z playlisty nie musiały usuwać RMF FM czy RMF Maxx. - Najważniejszym i głównym kryterium doboru muzyki do playlisty RMF FM są badania popularności piosenek wśród słuchaczy. Obecnie w RMF FM nie emitujemy ani utworów ukraińsko- ani rosyjskojęzycznych, bo nasi słuchacze nie wskazują tych piosenek jako tych, których chcieliby słuchać w naszym radiu - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF.

Podobnie wygląda sytuacja z playlistami Radia Złote Przeboje, Radia Pogoda i Rock Radia. - Obecnie, podobnie jak dotychczas, playlistę stacji muzycznych Agory tworzą przeboje polskie i zagraniczne, ale nie ma wśród nich piosenek rosyjsko- czy ukraińskojęzycznych - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzecznik prasowy Agory.

- Generalnie stacje należące do Grupy Eurozet nie sięgają po rosyjskich artystów i obecnie nie można ich znaleźć na naszych playlistach. Wcześniej, zdarzały się wyjątki potwierdzające regułę, np. Filatov & Karas. Jeśli chodzi o ukraińskich wykonawców to można było ich usłyszeć przede wszystkim na antenie Radia ZET Ukraina. Symbolicznie artyści z Ukrainy pojawiali się w tym roku na antenach Radia ZET (Kalush Orchestra), Antyradia (np. Beton, Pink Floyd & Andrij Chływniuk), czy Meloradia (Dagadana, Jamala, Kalush Orchestra) - mówi Michał Aleksandrowicz z Eurozetu.

Polskie Radio już w marcu poinformowało, że z anteny Dwójki znika rosyjska muzyka. -  Bandycka napaść na Ukrainę niszczy wszelkie wartości. Świat Kultury nie może pozostawać obojętny. Dwójka jednoczy się z Ukrainą - przekazała wówczas portalowi Wirtualnemedia.pl szefowa anteny, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. Podobne decyzje zapadły odnośnie pozostałych anten publicznego nadawcy. Rosyjskie teledyski zniknęły też z polskiej wersji kanału telewizyjnego Music Box.

Dołącz do dyskusji: Bojkot rosyjskich piosenek w stacjach radiowych. „W zamian ukraińskie”

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kkk
A Szatunow ma to gdzieś, bo od czerwca nie żyje.
odpowiedź
User
???
Taaaa, ukraińskie piosenki... Bez prxesady....
odpowiedź
User
A
Od razu przestaje słuchać takich rozgłośni. Tak jak nie robię zakupów w sklepach których reklamy w tv są też po ukrainsku. Niech się zdecydują albo Polska albo Ukraina, jak chcą po ukrainsku to won na Ukraine ze swoimi sklepami.
odpowiedź