SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Pulsu Biznesu” i Bankiera ze spadkiem wpływów i zysku

W ub.r. przychody Bonnier Business Polska, wydawcy m.in. „Pulsu Biznesu” i grupy serwisów internetowych na czele z PB.pl i Bankier.pl, zmalały o 12,1 proc. do 55,94 mln zł, a przy spadku kosztów operacyjnych o 5,7 proc. zysk netto poszedł w dół z 3,13 do 1,06 mln zł. W epidemii najmocniej ucierpiał obszar eventowy firmy.

Article

Wpływy Bonnier Business Polska ze sprzedaży egzemplarzowej „Pulsu Biznesu” wyniosły w ub.r. 11,16 mln zł (w sprawozdaniu za 2019 roku firma nie wyszczególniła głównych źródeł przychodów). Według danych PBC w grudniu ub.r. średnie rozpowszechnianie płatne razem „PB” wynosiło 10 865 egz., o 0,45 proc. więcej niż rok wcześniej.

Z początkiem ub.r. cena egzemplarzowa dziennika wzrosła o 50 groszy o 7 zł, a z początkiem br. wprowadzono kolejną podwyżkę - do 7,50 zł.

- W przeciwieństwie do odnotowanych spadków, wiele obszarów odnotowało większe przychody, w tym sprzedaż prenumeraty i dostęp do portalu Pulsu Biznesu, oraz reklama w serwisach Pulsu Medycyny - zaznaczyła firma w sprawozdaniu złożonym w KRS.

Eventy przeniosły się do internetu

Bonnier Business Polska zanotował w ub.r. 17,39 mln zł ze sprzedaży powierzchni reklamowych w prasie i internecie i 21,42 mln zł z e-commerce. Oprócz portalu „Pulsu Biznesu” firma wydaje witryny Bankier.pl, Pit.pl, VAT.pl, Mambiznes.pl, Dyskusja.biz, PRnews.pl i SpotData.pl.

W sprawozdaniu wydawca podał, że tylko w kwietniu ub.r., w czasie pierwszego lockdownu po wybuchu epidemii, jego wpływy z reklam prasowych zmalały rok do roku o 30 proc. - Już od maja 2020 roku Spółka odnotowała znaczną poprawę na rynku reklamy, przenosząc stopniowo aktywności biznesowe do przestrzeni online - dodano.

Dużo mocniej w kwietniu ub.r. poszły w dół przychody z eventów - aż o 88 proc. Przed epidemią firma zorganizowała jeszcze 12 konferencji w trybie stacjonarnym, a w dalszej części roku 35 konferencji i 54 webinaria w formule online. Całoroczne przychody z eventów i sponsoringu wyniosły w ub.r. 5,8 mln zł.

- Z dużych flagowych imprez w trybie stacjonarnym udało się zorganizować turniej golfowy Puls Biznesu Cup oraz Forum Menedżerów Logistyki "Polska Logistyka". Ważny do odnotowania jest znaczny wzrost aktywności portalu medycznego pulsmedycyny.pl - opisano w sprawozdaniu.

Mniej na usługi obce, więcej na pensje

Wydatki operacyjne Bonnier Business Polska zmalały w ub.r. dużo słabiej od przychodów - o 5,7 proc., z 59,38 do 56,01 mln zł. Nakłady na usługi obce poszły w dół z 35,91 do 31,71 mln zł, ma zużycie materiałów i energii - z 767,6 do 602,6 tys. zł, a pozostałe koszty rodzajowe - z 382,6 do 197,8 tys. zł.

Koszty wynagrodzeń zwiększyły się z 17,67 do 18,73 mln zł, a ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń pracowniczych - z 3,68 do 3,55 mln zł.

Firma po wybuchu epidemii na kilka miesięcy obniżyła wynagrodzenia i wymiar pracy o 20 proc., dzięki czemu 1,1 mln zł dopłat do pensji w ramach tzw. tarczy antykryzysowej (pozostałe wpływy operacyjne poszły w górę ze 118,2 do 1,3 mln zł). W konsekwencji średnie zatrudnienie w spółce zmalało rok do roku z 209 do 187 etatów.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przychody finansowe wydawcy (głównie z dywidend) zmalały minimalnie (z 1,39 do 1,35 mln zł), natomiast koszty finansowe spadły z 1,09 mln zł do 727,3 tys. zł.

W maju ub.r. firma pożyczyła od spółki zależnej swojego właściciela 20 mln zł na trzy lata, m.in. w celu częściowego sfinansowania spłaty poprzednich pożyczek wynoszących łącznie 30 mln zł. Na koniec ub.r. miała 6,76 mln zł wolnych środków, wobec 3,2 mln zł rok wcześniej.

Zysk na pokrycie wcześniejszych strat

Wyniki rentowności Bonnier Business Polska mocno zmalały. Wynik sprzedażowy poszedł w dół z 4,27 mln zł do 66,3 tys. zł, zysk operacyjny - z 3,59 mln zł do 455,5 tys. zł, zysk brutto - z 3,89 do 1,08 mln zł, a zysk netto - z 3,13 do 1,06 mln zł.

Jedynym udziałowcem firmy jest szwedzki koncern Bonnier. W zeszłym tygodniu na walnym zgromadzeniu zdecydował, że jej zysk netto z ub.r. zostanie przeznaczony na pokrycie wcześniejszych strat.

W styczniu br. Bonnier zrealizował kolejną inwestycję w Polsce: kupił 100 proc. udziałów Grupy Rx wydającej serwisy dla lekarzy i studentów medycyny.

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Pulsu Biznesu” i Bankiera ze spadkiem wpływów i zysku

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tiko
No tak, ta gazeta to jeden wielki event.: ) Reszta jest dodatkiem. Bardzo drogim zresztą. 7,5 zł za... Za co właściwie?
odpowiedź
User
cudow nie ma
bez Barankiewicza maszynka się zacięła
odpowiedź
User
Sto
Szykują się zwolnienia. To ulubiona rozrywka pani Agnieszki.
odpowiedź