SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ile ruchu w internecie generują boty? Zaskakujące dane

Prawie połowa całego ruchu internetowego w 2023 r. pochodziła z botów – pokazują dane z raportu Thales Imperva Bad Bot. To o 2 proc. więcej niż w roku 2022. 

Prawie połowa całego ruchu internetowego (49,6 proc.) generowanego sztucznie przez boty to najwyższa wartość zaobserwowana od 2013 roku – wynika z danych Thales Imperva Bad Bot.

Jak boty szkodzą 

Raport pokazuje również, że ruch tak zwanych złych botów wzrósł do 32 proc. w 2023 r., natomiast ruch wygenerowany przez zwykłych użytkowników stale spada. Złe boty to wyspecjalizowane aplikacje, które wykonują określone zadania z negatywnym zamiarem – jak kradzież, oszustwo.

Jak piszą twórcy opracowania, trend ten ma negatywny wpływ na biznes. Firmy tracą bowiem miliardy dolarów rocznie „z powodu ataków na strony internetowe, interfejsy API i aplikacje” – czytamy.

Zobacz: Amazon zainwestuje miliard dolarów w start-upy łączące AI z robotyką

Raport pokazuje również, że rozwój narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji i dużych modeli językowych przyczynia się do wzrostu wykorzystania tzw. prostych botów w sieci. Są one wykorzystywane do scrapingu zasobów np. wydawców mediów.

- Zautomatyzowane boty wkrótce przewyższą odsetek ruchu internetowego pochodzącego od ludzi, zmieniając sposób, w jaki organizacje podchodzą do tworzenia i ochrony swoich stron internetowych i aplikacji” - powiedział Nanhi Singh, dyrektor generalny ds. bezpieczeństwa aplikacji w Imperva. Ekspert w komentarzu dodaje, że rosnący ruch botów dla firm będzie wiązał się z negatywnymi konsekwencjami, jak zwiększenie wydatków na infrastrukturę cyberbezpieczeństwa. 

Dołącz do dyskusji: Ile ruchu w internecie generują boty? Zaskakujące dane

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kot Sz
Komentarze "wzburzonych internautów" pisza się od dawna razem z artykułami. Taniej i wygodniej, niż płacić trollom.
0 0
odpowiedź