SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bożena Pawłowska-Krawczyk dyrektorem biura rachunkowości TVP

Bożena Pawłowska-Krawczyk od lipca br. została nowym dyrektorem biura rachunkowości Telewizji Polskiej. Zastąpiła na tym stanowisku Małgorzatę Fabijańską, która po wielu latach pracy odeszła na emeryturę.

Bożena Pawłowska-KrawczykArticle

Pawłowska-Krawczyk z TVP związana jest od około roku, dotąd pracowała w biurze rachunkowości spółki jako główny specjalista. W latach 2012-2014 była dyrektorem działu audytu w Mister Audytor Adviser. W przeszłości pracowała też jako dyrektor finansowy i biegły rewident w innych spółkach, w tym firmach notowanych na GPW.

Bożena Pawłowska-Krawczyk ukończyła studia ekonomiczne na Wydziale Handlu Zagranicznego w Wyższej Szkole Handlu i Prawa oraz studia podyplomowe z zakresu rachunkowości zarządczej w Międzynarodowej Szkole Menedżerów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bożena Pawłowska-Krawczyk dyrektorem biura rachunkowości TVP

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
waldi
Jako strażnik finansów TVP dobrze widziane by było rozwiązać problem pracujących osób z pełnymi uprawnieniami do emerytury w tej firmie, przy jednoczesnym nadal istniejącym przeroście zatrudnienia. Publiczny nadawca powinien świecić pod tym względem przykładem, a nie przymykać oko na patologiczne i potępiane przez społeczeństwo zjawiska. Względy ekonomiczne też są dla firmy niezwykle istotne.
odpowiedź
User
pis
Przyjdzie PIS i rozgoni pracujących z uprawnieniami emerytalnymi pokazując obecnie panującym jak prawidłowo należy zarządzać firmą. PIS nie popiera zajmowania stanowisk w nieskończoność: masz wiek idziesz na zasłużoną emeryturę. Porządek musi być.
odpowiedź
User
mariusz
Biuro finansów prestiżowej TVP, a w nim kierownicy nawet bez studiów licencjackich.
Chyba to nie jest w porządku ?
odpowiedź
User
kariera w Biurze Finansów
W 2008 roku do ówczesnego Biura Finansów i Restrukturyzacji TVP S.A. zostało wybranych w drodze wieloetapowego konkursu pt. "Kariera w Biurze Finansów TVP S.A." 20 nowych pracowników.
Do pierwszego etapu przystąpiło ponad aż 720 chętnych (zadziałała magia Telewizji).
Konkurs obiecywał atrakcyjne wynagrodzenie i możliwości rozwoju zawodowego w firmie.
Szczęśliwa 20-stka została wyłoniona w drodze długiego 4 etapowego, konkurencyjnego naboru w którym należało spełnić szereg wymogów oraz pomyślnie zdać wszystkie egzaminy pisemne i pozytywnie przejść końcową rozmowę kwalifikacyjną. Po bloku 2 tygodniowych szkoleń wprowadzających szczęśliwcy dokonali wyboru Działów.
Dzisiaj po upływie 7 lat z tej 20-stki zostało w Biurze 5 osób, kilkanaście osób z uwagi na brak perspektyw jakich spodziewali się po pracy w tej firmie stopniowo zrezygnowało, a pozostałe kilka osób, jak tylko nadarzyła się sposobność, przeniosło się do oferujących atrakcyjniejsze warunki finansowe Biur w TVP.
Zamierzeniem organizatorów konkursu było zwiększenie procentu osób z wykształceniem wyższym w Biurze Finansów, niestety chyba jednak nie całkiem udane.
odpowiedź
User
piiiiiiiiii
O czym mowa przykład idzie z góry. Jak toleruje się, że kierownicy mogą nie posiadać nawet wyższego wykształcenia i to jest w porządku, to jakim prawem od szeregowego pracownika wymaga się minimum licencjata ?
Przyznaję, że faktycznie przykre jest to, że tylu młodych i wykształconych ludzi zostało brutalnie rozczarowanych atrakcyjną wizją pracy w tym biurze. Mieli naświetloną piękną perspektywę, ale na obietnicach się skończyło. Jakby chcieli zarabiać byle jak to na pewno poszliby do pracy w pierwszej lepszej firmie, a nie starali się dostać do dobrze płacącego pracodawcy jakim jest Tvp (średnia pensja w firmie mówi sama za siebie).
odpowiedź