SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja w nowym standardzie nadal niedostępna dla wszystkich. Powoli maleje liczba takich domów

1,23 mln gospodarstw domowych z dostępem tylko do telewizji naziemnej było w czerwcu cały czas niegotowych na odbiór stacji w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. W porównanie z majem liczba takich domostw spadła o 90 tys. - wynika z najnowszych danych Krajowego Instytutu Mediów.

Pod koniec czerwca w ostatnich województwach doszło do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T/HEVC. Od końca marca zmiany wdrażano co miesiąc w kolejnych regionach. Dotyczyły tylko MUX-1 i MUX-2, gdzie nadają stacje komercyjne, w tym Polsat, TVN i TV Puls, ale już nie MUX-3 z kanałami TVP (zmiana nie objęła też MUX-8). Telewizja Polska dostała bowiem zgodę od MSWiA na dalsze nadawanie w starym standardzie do końca 2023 r. z powodu wojny w Ukrainie (na MUX-3 działa Regionalny System Ostrzegania).

Jak wynika z danych KIM, na obszarze objętym czwartym i ostatnim etapem przełączeń nastąpił jedynie 1-proc. wzrost poziomu przygotowania gospodarstw na nowy standard nadawania telewizji naziemnej -  z 65 proc. do 66 proc. - Wynik ten jest zbieżny z obserwowanymi już zachowaniami widzów w regionach objętych wcześniejszymi etapami przełączeń - podał Instytut.

Natomiast w całej Polsce w czerwcu 69 proc. gospodarstw domowych odbierających wyłącznie telewizję cyfrową było gotowych na odbiór telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC. To o 2 pkt. proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Liczba domostw nie mających szans odbioru telewizji w nowym standardzie bez wymiany sprzętu spadła z 1,32 mln do 1,23 mln.

Czerwcowe wyniki Badania Założycielskiego pokazują, że zmiana standardu nadawania niezmiennie najsilniej kojarzy się z koniecznością zakupu nowego sprzętu. Wzrasta także wiedza dotycząca problemów z odbiorem telewizji (36 proc.) i wynikającą z niego koniecznością zakupu nowego telewizora (30 proc.).

W grupie gospodarstw, w których głowa domu, ma powyżej 60 lat istotnie wzrosła świadomość konieczności zakupu dekodera przystosowanego do nowego standardu i na koniec czerwca wynosi 42 proc.

O tym, że cały czas rośnie liczba osób korzystających z dopłaty na zakup dekodera lub telewizora dostosowanego do nowego standardu, świadczą dane podawane przez rząd. - Dotychczas pozytywnie rozpatrzono ponad 449 tys. wniosków o dofinansowanie dekoderów w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji, z czego zrealizowanych zostało ponad 370 tys. świadczeń - poinformował we wtorek minister w KPRM Janusz Cieszyński.

Dołącz do dyskusji: Telewizja w nowym standardzie nadal niedostępna dla wszystkich. Powoli maleje liczba takich domów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Z Ilawy/Kisielic mam wlasnie stacje komercyjne w nowym standardzie a nie odbieram TVP w starym,wiec prosze nie generalizowac.
odpowiedź
User
rober
Uczta się polskiego, powinno być "nadal nie dla wszystkich doatępna"
odpowiedź