SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża budowlana najbardziej nierzetelna płatniczo według MŚP

Budownictwo, usługi wykonawczo-remontowe i transport to trzy nierzetelne branże według przedsiębiorców - wynika z badania Keralla Research.

Article

Rzetelność w rozumieniu finansowym to opłacanie rachunków, faktur i wszelkich innych zobowiązań w terminie. 91,3% właścicieli polskich firm sektora MŚP myśli podobnie.

Większość pytanych (65%) uważa, że każda branża może być ryzykowna we współpracy, a rzetelność przedsiębiorstwa nie zależy od typu działalności, a samej firmy i jej właściciela. Jest też grupa przedsiębiorców, którzy uważają, że branża, w której działa kontrahent, ma wpływ na jego rzetelność.

Blisko co trzeci właściciel firmy z sektora MŚP twierdzi, że są branże, które można uznać za nierzetelne. Najgorzej w zestawieniu wypada branża budowlana. O jej niesolidności przekonana jest połowa przedsiębiorców. Co piąty na nierzetelną branżę wskazuje usługi wykonawczo-remontowe, 14,7% - transport, a 8,3% - górnictwo.

W odpowiedzi na pytanie o branżę, która wymaga szczególnej ostrożności w kontaktach handlowych, przedsiębiorcy najczęściej wskazywali usługi wykonawczo-remontowe (18,3%), handel hurtowy (28,6), e-handel (10,7%) oraz transport (10,7%).

Przedsiębiorcy wskazują zachowania, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z nierzetelnym kontrahentem. Zdecydowana większość, bo aż 89% właścicieli firm, mówi, że nierzetelny kontrahent jest trudny w kontaktach. Tu w szczególności wskazują, że taki klient nie odbiera telefonu, nie oddzwania i nie odpowiada na wiadomości.

Polscy przedsiębiorcy potrafią także rozszyfrować nierzetelnego płatnika przed podpisaniem umowy. Dla 1/3 badanych firm nierzetelny kontrahent to taki, który unika zobowiązań pisemnych, a w szczególności odwleka podpisanie umowy. 23% przedsiębiorców za nierzetelną firmą uważa taką, której właściciel nie chce dostarczyć dokumentów do sprawdzenia jego działalności. Prawie co piąty przedsiębiorca uważa, że nierzetelnego kontrahenta poznaje po tym, iż ciągle zmienia ustalenia.

Prawie 60% badanych przedsiębiorców z sektora MŚP uważa, że nie ma branży, którą można by uznać za rzetelną. Ci, którzy jednak wskazują, że są takie branże (26,3%), na pierwszym miejscu stawiają sferę budżetową (29,1%). Według 13,9%, branżą rzetelną jest sprzedaż detaliczna, a 11,4% mówi tak o profesjonalistach takich jak prawnicy, doradcy czy konsultanci.

Przedsiębiorcy wskazali też jakie firmy są rzetelne. 41,3% uważa, że to przede wszystkim podmioty sfery publicznej, 38% wskazuje na firmy zatrudniające powyżej 250 osób, a 60% uważa, że rzetelna firma to taka, która istnieje na rynku przynajmniej 11 lat. Ponad połowa badanych przyznaje, że rzetelny kontrahent to ten, z którym współpraca trwa ponad 11 lat.

Po drugiej stronie znalazły się opinie o firmach nierzetelnych. 40% badanych wskazuje, że nierzetelne są jednoosobowe działalności gospodarcze. 41% za takie uważa podmioty, z którymi współpraca trwała nie dłużej niż 5 lat oraz te, które istnieją na rynku połowę dekady (40%).

Ogólnopolskie badanie "Rzetelność branż" zostało przeprowadzone przez Instytut Keralla Research na zlecenie Rzetelnej Firmy, działającej pod patronatem Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, w III kwartale 2019 r., techniką wywiadów telefonicznych, wśród mikro, małych i średnich firm, na próbie N=300.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Branża budowlana najbardziej nierzetelna płatniczo według MŚP

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
andy
Dlatego się certyfikat rzetelnej firmy sprawdza zanim się zacznie biznesy robić.
odpowiedź
User
Kilo
Niektóre problemy i wyzwania się na siebie nakładają. Czytałem też na blogu smeo małe podsumowanie o wyzwaniach budowlanki: smeo.pl/blog/rozwoj-biznesu/wyzwania-branzy-budowlanej/ fajnie wypunktowane
odpowiedź