SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Brexit zniechęca Polaków do emigracji na Wyspy

Tylko 3 proc. Polaków myślących o emigracji chce wyjechać do Wielkiej Brytanii - pokazują dane Work Service. Po raz pierwszy w czołówce krajów, do których Polacy chcą jechać do pracy, znalazła się Szwecja.

flickr.comArticle

UK już nie przyciąga

Nadchodzący Brexit zmienił zapatrywanie Polaków na Wielką Brytanię jako kierunku emigracji zarobkowej. Jeszcze rok temu kraj ten był pierwszym wyborem dla 19 proc. rodaków. W tym - już tylko dla 3 proc. - Zdecydowany wpływ na to miały informacje z ostatnich miesięcy na temat zaostrzenia tamtejszej polityki migracyjnej, a także brak porozumienia pomiędzy Londynem a Brukselą - oceniają autorzy raportu „Migracje Zarobkowe Polaków IX” agencji Work Service.

Kierunek: Skandynawia

Niepewność pracy na Wyspach spowodowała, że Polacy zaczęli cieplej myśleć o innych kierunkach emigracji. Choć najpopularniejszym kierunkiem wyjazdu wciąż pozostają Niemcy (23,3 proc. odpowiedzi), to za zachodnią granicę chce wyjechać 9 pp. mniej ankietowanych niż rok temu.

Uznanie zyskuje Skandynawia - drugim najpopularniejszym kierunkiem migracji zarobkowej jest dla naszych rodaków Norwegia, na którą wskazuje 15,6 proc. respondentów Work Service. W skali roku kraj zyskał 4,2 pp. Podium zamyka Szwecja, która dotychczas nigdy nie przekraczała 5 proc. wskazań. W tym roku wskazało ją 14,7 proc. ankietowanych. Z drugiego na czwarte miejsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadła Holandia, co naturalnie wynika z sezonowej zmiany po zakończeniu okresu letniego.

Atrakcyjność kierunków skandynawskich to skutek panującej niepewności wokół zatrudnienia emigrantów w Wielkiej Brytanii, która w wyniku obaw przed Brexitem spadła na 5. pozycję naszego zestawienia. Jest to wynik najniższy od 2014 roku – mówi Tomasz Ślęzak, wiceprezes zarządu Work Service. – Z kolei Norwegia, jak i Szwecja, kojarzone są z wysokimi zarobkami, które mogą być nawet 4-5 razy wyższe niż w Polsce, a także z dobrą opieką socjalną - dodaje ekspert.

Z badania, które w całości zostanie zaprezentowane 13 listopada, wynika że nawet dla 31 proc. Polaków lepsze warunki socjalne stanowią zachętę do wyjazdu za granicę.

Dane prezentowane w ramach raportu Migracje Zarobkowe Polaków zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut badawczy Kantar Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowane w okresie 19-23 września 2018 r. Badanie zrealizowano na próbie N=593 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Wykluczono z niej osoby będące poza rynkiem pracy: emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Wyniki poddano procedurze ważenia na podstawie struktury zmiennych rekrutacyjnych wg danych GUS. Dokładność wyników zależy o liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby N=593 to +/- 4,1%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS.

Dołącz do dyskusji: Brexit zniechęca Polaków do emigracji na Wyspy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Waidmanns
Jesli ktos rozwaza wyjazd za granice,chce dobrze zarobic a jednoczesnie ceni sobie otwartosc i tolerancje to jak najbardziej polecam Norwegie.Dla mnie osobiscie to idealne miejsce do zycia.W Norwegii czuje sie bardzo szczesliwy i nikt mnie tam nie traktuje jak gorszy sort.
odpowiedź