SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Brexit kosztował do tej pory brytyjską gospodarkę 140 mld funtów

Brexit kosztował do tej pory Wielką Brytanię 140 mld funtów, a do połowy następnej dekady kwota ta może wzrosnąć do 311 mld funtów - wynika z analizy opublikowanej w czwartek przez Cambridge Econometrics.

Londyn, fot. Shutterstock.comLondyn, fot. Shutterstock.com

Ekonomiści i analitycy z Cambridge Econometrics przeprowadzili na zlecenie Sadiqa Khana, laburzystowskiego burmistrza Londynu, modelowanie tego, jak działałaby gospodarka Wielkiej Brytanii, gdyby nadal była w Unii Europejskiej. Porównali je następnie z danymi opublikowanymi przez Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) w marcu 2023 r. oraz prognozami opartymi na tych danych, choć te prognozy zostały w listopadzie ubiegłego roku obniżone.

Główne wnioski z raportu wskazują na niższy wzrost, niższe zatrudnienie, silny negatywny wpływ na inwestycje, import spadający bardziej niż eksport oraz rosnącą lukę między Londynem a resztą Wielkiej Brytanii.

W raporcie przeanalizowano wartość dodaną brutto, która jest miarą wartości dodanej przez dany obszar poprzez produkcję towarów i świadczenie usług. Według Cambridge Econometrics, wartość dodana brutto w Wielkiej Brytanii wyniosła w 2023 r. 2 207 mld funtów, a w 2035 r. wyniesie 2 771 mld funtów. Ale jak wyliczyli analitycy, bez brexitu wyniosłaby 2 347 mld funtów w 2023 r. i 3 082 mld funtów w 2035 r. Oznacza to, że wartość dodana brutto była w 2023 r. o 6 proc. niższa niż byłaby bez brexitu, a w 2035 r. będzie o 10,1 proc. niższa.

Autorzy twierdzą również, że do 2035 r. Wielka Brytania będzie miała o 3 mln mniej miejsc pracy, o 32 proc. niższe inwestycje, o 5 proc. niższy eksport i o 16 proc. niższy import, niż miałoby to miejsce, gdyby nie opuściła UE.

Jak podkreślili, w modelowaniu próbowali "odizolować i odjąć" efekt brexitu od innych wydarzeń, które wpływały na stan gospodarki, jak pandemia Covid-19 czy rosyjska agresja na Ukrainę.

Wyliczenia te Khan przywołał w wygłoszonym w czwartek wieczorem przemówieniu, w którym wezwał do bliższych relacji z UE. "Koszt kryzysu związanego z brexitem można rozwiązać tylko wtedy, gdy przyjmiemy dojrzałe podejście i jeśli będziemy otwarci na poprawę naszych ustaleń handlowych z naszymi europejskimi sąsiadami" - powiedział.

 

 

Dołącz do dyskusji: Brexit kosztował do tej pory brytyjską gospodarkę 140 mld funtów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pankracy
Powinni też podać ile zaoszczędzili na składkach do UE.
odpowiedź