SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Brexit bez wpływu na ceny połączeń komórkowych. Polscy operatorzy nie wprowadzą zmian do końca 2020 roku

Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Co stanie się z cenami połączeń pomiędzy tym krajem a Polską i zasadą Roam Like at Home? W rozmowach z Wirtualnemedia.pl Orange Polska, Play, Plus i T-Mobile Polska zapowiadają że do końca 2020 roku nic się nie zmieni.

Fot.: Paddy Kumar Article

W połowie 2017 r. Unia Europejska zniosła w ramach wspólnoty opłaty roamingowe w połączeniach międzynarodowych. Według przyjętej wówczas zasady Roam Like at Home obywatele Unii mogą wykonywać połączenia międzynarodowe pomiędzy krajami unijnymi płacąc za to takie same stawki jak podczas prowadzenia rozmów krajowych u swojego operatora.

Wielka Brytania poza Unią

Wprowadzona w UE zasada Roam Like at Home obowiązywała także przy połączeniach komórkowych obejmujących Wielką Brytanię jako członka Unii Europejskiej. Teraz jednak sytuacja się zmieniła.

Parlament Europejski przyjął ostatecznie umowę o opuszczeniu przez Wielką Brytanię europejskiej wspólnoty z końcem stycznia 2020 r.

W związku z tym pojawiły się pytania dotyczące dalszych relacji pomiędzy tym krajem a pozostałymi państwami unijnymi. Jedno z nich dotyczy ewentualnych zmian w opłatach roamingowych oraz przyszłości zasady RLAH.

Na razie bez zmian

Zgodnie z umową o Brexicie do końca 2020 r. będą trwały negocjacje pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczące dalszych relacji na różnych płaszczyznach dotyczących m.in. gospodarki czy losu mieszkańców Unii przebywających na wyspach.

Na te właśnie negocjacje powołują się domyślnie najwięksi polscy operatorzy komórkowi, którzy w rozmowach z Wirtualnemedia.pl uspokajają, że w kwestii połączeń z Wielką Brytanią nic się na razie nie zmieni, a ceny nie wzrosną.

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska odpowiadając na nasze pytanie cytuje swój wpis który zamieścił na Twitterze. - Pojawiły się pierwsze pytania do rzecznika o roaming w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Informuję, że przynajmniej do końca tego roku nic się nie zmieni. Dzwońcie i korzystajcie z netu jak dotychczas. Takie są regulacje prawne na teraz – wyjaśnia Wojciech Jabczyński.

Podobnie uspokajająco brzmią zapowiedzi sieci Plus. - Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej z umową, co oznacza, że zaczyna się okres przejściowy trwający do końca bieżącego roku – tłumaczy Arkadiusz Majewski z działu komunikacji korporacyjnej Plusa. - Oznacza to dalsze obowiązywanie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/920 z dnia 17 maja 2017 r, czyli zasady Roam Like at Home w Wielkiej Brytanii. Tak więc dla klientów Plusa korzystających z usług telekomunikacyjnych w Wielkiej Brytanii (lub dzwoniących z Polski do Wielkiej Brytanii) nic się nie zmienia.

Brak zmian zasad i cen w połączeniach z Wielką Brytanią deklarują także pozostali dwaj najwięksi polscy operatorzy. - T-Mobile na dzień 1 lutego 2020 r. nie planuje wprowadzenia zmian cennikowych w ofertach roamingu (w tym zmiany zasad roamingu z Wielką Brytanią) zarówno dla obecnych jak i nowych klientów - zapowiada T-Mobile Polska.

- Do końca roku nic się nie zmieni, klienci mogą korzystać z usług na takich samych zasadach, jak dotychczas – zapewnia Ewa Sankowska-Sieniek z Play.

Wszystkie pytane przez nas telekomy zaznaczają, że brak zmian w roamingu z Wielką Brytanią dotyczy okresu do zakończenia 2020 r. To oznacza, że w kolejnych latach zasady i cennik połączeń międzynarodowych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią może ulec zmianom, zależnie od wyników negocjacji prowadzonych przez Londyn i Brukselę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Brexit bez wpływu na ceny połączeń komórkowych. Polscy operatorzy nie wprowadzą zmian do końca 2020 roku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
emik
NIe wprowadza, bo nie moga. Unia jeszcze chroni. Kropka.
0 0
odpowiedź