SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Brytyjczycy rezygnują z telewizorów, ale wpływy BBC z opłat licencyjnych rosną

Do 1,6 mln wzrosła liczba brytyjskich gospodarstw domowych deklarujących brak odbiornika telewizyjnego. Pomimo tej niekorzystnej dla nadawców tendencji opłaty licencyjne dla BBC od użytkowników nie zmalały, a wzrosły. Coraz więcej Brytyjczyków płaci bowiem za możliwość oglądania telewizji na komputerach, tabletach i smartfonach.

Article

Danych dotyczących liczby odbiorników telewizyjnych wykorzystywanych przez mieszkańców Wielkiej Brytanii dostarczył raport przygotowany przez  Broadcasters Audience Research Board (BARB) - organizację powołaną przez brytyjskich nadawców do mierzenia oglądalności telewizji.

Według opublikowanych informacji w okresie 15 miesięcy do zakończenia ub.r. 500 tys. Brytyjczyków zgłosiło, że nie posiada odbiornika telewizyjnego. To oznacza, że obecnie liczba gospodarstw domowych bez telewizora wynosi ponad 1,6 mln.

Pomimo deklarowanego spadku liczby odbiorników TV na Wyspach wpływy BBC z tytułu opłat licencyjnych za odbiór jej programów wzrosły. Z danych opublikowanych przez TV Licensing wynika, że w okresie pomiędzy marcem 2013 a 2014 r. liczba wykupionych licencji wzrosła o ponad 80 tys. i osiągnęła poziom 25,4 mln. Na razie nie wiadomo, jakie wyniki przyniesie rok fiskalny kończący się w marcu br. - BBC poda je w czerwcu. Jednak prognozy są optymistyczne.

- Od kilku miesięcy liczba wydanych w Wielkiej Brytanii licencji telewizyjnych stale rośnie - zauważył w rozmowie z dziennikiem „The Guardian” rzecznik TV Licensing. - Jest kilka przyczyn powodujących taką tendencję. Po pierwsze rośnie ogólna liczba gospodarstw domowych w naszym kraju. Po drugie, nawet gdy gospodarstwa te pozbywają się tradycyjnego telewizora, nadal wnoszą opłaty z powodu korzystania z transmisji telewizyjnych na innym sprzęcie, w szczególności na urządzeniach przenośnych. Wszystko to sprawia, że Wielka Brytania ma obecnie jeden z najniższych w Europie wskaźników obywateli, którzy unikają płacenia abonamentu RTV - waha się on pomiędzy 5 a 6 proc.

Według ostatnich danych opublikowanych przez BBC na koniec marca ub.r. przychody nadawcy z tytułu opłat licencyjnych wzrosły rok do roku o ok. 7 mln funtów i wyniosły 3,1 mld funtów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Brytyjczycy rezygnują z telewizorów, ale wpływy BBC z opłat licencyjnych rosną

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
majec
te 1,6 mln to pewnie sami Polacy i namówieni przez nich ich brytyjscy koledzy :)
10 8
odpowiedź