SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Brytyjski tabloid "The Sun" ma 68 mln funtów straty

Właściciel "The Sun" poinformował, że gazeta osiągnęła stratę w wysokości 68 mln funtów w 2019 r. To wynik spadku sprzedaży gazet oraz skandalu związanego z hakowaniem telefonów gwiazd.

Fot. Facebook.com/The Sun Article

News Group Newspapers, właściciel tabloidu "The Sun" poinformował, że dzienna średnia sprzedaż gazety spadła w 2019 r. o 8 proc. do 1,3 mln egz. Z kolei w niedzielę średnia sprzedaż wynosiła 1,16 mln egz., o 111 tys. mniej niż przed rokiem. Mimo to "The Sun" jest nadal najlepiej sprzedającym się dziennikiem w Wielkiej Brytanii.

News Group Newspapers odnotowało jednak duże zainteresowanie czytelników swoją stroną internetową. W ubiegłym roku odwiedzało ją średnio 32,8 mln użytkowników miesięcznie, o 3,6 mln więcej niż w poprzednim roku.

Właściciel gazety ujawnił, że strata za 2019 r. wyniosła 68 mln funtów. News Group Newspapaers musiał zapłacić w ubiegłym roku 26,7 mln funtów tytułem odszkodowań za aferę związaną z włamaniami do telefonów celebrytów.

Kosztowne odszkodowania dla gwiazd

Z kolei w 2018 r. właściciel gazety wydał 14,7 mln funtów na sprawy sądowe i odszkodowania. Wzrost kosztów jest związany z porozumieniami, jakie zostały zawarte w ubiegłym roku z celebrytami, m.in. piosenkarzem sir Eltonem Johnem, aktorką Elizabeth Hurley i Heather Mills, byłą żoną muzyka Paula McCartneya.

- W następstwie zarzutów dotyczących przechwytywania wiadomości z poczty głosowej osób publicznych doszło do szeregu spraw cywilnych przeciwko firmie, z których większość została rozstrzygnięta lub jest w trakcie rozstrzygania - poinformowała News Group Newspapers.

Afera podsłuchowa brytyjskiego tabloidu

Chodzi o skandal, który wybuchł w 2006 r. po tym, jak okazało się, że "The News of the World", niedzielne wydanie tabloidu "The Sun", pozyskiwał informacje włamując się do telefonów komórkowych znanych osób oraz wręczając łapówki policjantom.

Włamywano się do telefonów celebrytów, członków rodziny królewskiej oraz rodziców nastoletnich ofiar morderstw. Poszkodowanych było około 7 tys. osób, m.in. Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii i były burmistrz Londynu. W związku z aferą "The News of the World" został zamknięty w 2011 r.

Sprawę sądową przeciwko właścicielowi tabloidu wytoczył firmie również książę Harry w październiku 2019 r. Rzeczniczka księcia powiedziała, że chodzi o nielegalne przechwytywanie wiadomości z poczty głosowej. Nie chciała jednak zdradzać więcej szczegółów. Jak sugerują brytyjskie media, pozew może dotyczyć wydarzeń sprzed lat.

W styczniu stanowisko redaktor naczelnej brytyjskiego tabloidu "The Sun" objęła Victoria Newton. Redaktorka odpowiada za zarządzanie papierową wersją gazety oraz jej wydań w internecie. Poprzedni redaktor naczelny "The Sun", Tony Gallagher, po czterech latach pracy został zastępcą redaktora naczelnego w "The Times". Victoria Newton była w przeszłości zastępczynią redaktora naczelnego upadłego tabloidu "News of the World". Ostatnio zaś prowadziła "The Sun of Sunday" - niedzielne wydanie "The Sun". "The Sun" należy do News UK, filii News Corp Ruperta Murdocha.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Brytyjski tabloid "The Sun" ma 68 mln funtów straty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl