SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grudzień pod względem finansowym najtrudniejszy dla Polaków

Niemal 2/3 Polaków wskazuje, że w grudniu najczęściej zdarzają się im problemy z opłaceniem koniecznych rachunków i rat Gdy brakuje pieniędzy na płatności, w pierwszej kolejności przesuwane są na później spłaty pożyczek od znajomych i rodziny, wpłaty na rzecz szkoły, opłaty za przedszkole i żłobek, alimenty oraz raty za samochód - wynika z badania Quality Watch.

fot. Shutterstock.comArticle

Ostatni miesiąc roku, ze względu na Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra, potrafi dać się we znaki budżetom domowym Polaków. W kategorii "Najtrudniejsze miesiące roku pod względem finansowym" (badani mogli wskazać dwa takie miesiące), grudzień wytypowało 62 proc. badanych. Tylu osobom zdarza się mieć wówczas problemy z uregulowaniem zobowiązań m.in. bieżących rachunków, czynszu czy też rat kredytów i pożyczek.

Wielu z ankietowanych wychodzi na prostą co najmniej do lutego, a nawet do marca. O problemach finansowych w styczniu mówi jeszcze 33 proc. ankietowanych.

Trzecim w zestawieniu najbardziej kłopotliwych miesięcy jest wrzesień, na który wskazało 15 proc. respondentów. Częściej wymieniały go osoby posiadające dzieci, które muszą wyposażyć swoje pociechy na nowy rok szkolny.

Wracając do grudnia, to o problemach właśnie w tym okresie częściej mówią kobiety niż mężczyźni (67 proc. vs. 56 proc.) oraz osoby młode między 18-24 rokiem życia, a także od 25 do 34 roku życia (67 proc. wskazań). Stosunkowo najlepiej znoszą grudniowe wydatki budżety osób, które mają 45-54 lata.

Jeśli chodzi o województwa, organizacja Świąt Bożego Narodzenia oraz grudniowe zakupy stanowią największe wyzwanie finansowe dla mieszkańców świętokrzyskiego - 81 proc. ankietowanych z tego regionu uważa, że jest to najtrudniejszy miesiąc w roku. Powyżej średniej dla kraju wytypowali też grudzień mieszkańcy woj. łódzkiego (69 proc.).

Najlepiej radzą sobie z zamknięciem roku na Lubelszczyźnie, gdzie w porównaniu ze średnią dla Polski, "tylko" 46 proc. badanych wymieniło grudzień jako ciężki okres dla budżetu domowego. Całkiem nieźle wypada też Podlasie, gdzie na ostatni miesiąc roku skarży się 52 proc. mieszkańców.

Niepłacenie czynszu czy też rachunków za media to już ostatnia "deska ratunku". Gdy brakuje pieniędzy w portfelu na szczycie listy płatności do przełożenia na później jest spłata pożyczki od znajomych i rodziny – pokazuje kolejność w jakiej badani uszeregowali 13 rodzajów płatności według hierarchii spłaty (im niższa wartość średniej, tym wyższa pozycja w rankingu). Długi wobec rodziny i znajomych znalazły się na końcu, poza 9. pozycją.

Następne na liście do skreślenia, w razie kłopotów, są wydatki na dzieci: opłaty na szkołę (również poza 9. miejscem), za przedszkole, żłobek oraz alimenty (8. pozycja). Pod koniec rankingu płatności znajdują się też raty za samochód. Tuż za 7. miejscem są też inne zakupy ratalne. Na 7. pozycji karta kredytowa, rata pożyczki z firmy pożyczkowej oraz rachunek za telefon, telewizję kablową oraz internet. Płatnicze priorytety to czynsz, rachunki za media oraz rata kredytu mieszkaniowego i tuż za podium rata kredytu konsumpcyjnego zaciągniętego w banku.

Badanie "Nastawienie do finansów" zostało zrealizowane przez Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor w październiku 2018 r., techniką komputerowo wspomaganych wywiadów internetowych (CAWI), na reprezentatywnej próbie 1296 dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grudzień pod względem finansowym najtrudniejszy dla Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl