SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Senat usunął z ustawy budżetowej 2,7 mld zł dla TVP i Polskiego Radia

Senat w czwartkowym głosowaniu zgłosił poprawki do ustawy budżetowej na 2023 r. Senatorowie przegłosowali m.in. zwiększenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia o 6,5 mld zł oraz wykreślenie 2,7 mld zł dotacji w formie obligacji dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu Article

Senat w czwartek podjął uchwałę w sprawie ustawy budżetowej na 2023 r. Izba wyższa przyjęła większość spośród 81 przygotowanych poprawek do budżetu; odrzucona została jedna, a trzy zostały wykluczone przez inne przegłosowane poprawki.

Przed głosowaniami Senat zdecydował, żeby większość poprawek zblokować i głosować łącznie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wśród poprawek, których przyjęcie poparł Senat są m.in. zwiększenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia o 6,5 mld zł, aby zrekompensować funduszowi zaprzestanie finansowania przez państwo części zadań służby zdrowia; zwiększenie o 2 mld zł wydatków na leczenie chorób nowotworowych u dzieci, o 700 mln zł wydatków na psychiatrię dziecięcą czy o 500 mln zł na in vitro.

Wykreślono z budżetu 2,7 mld zł dla TVP i Polskiego Radia

Senatorowie zgodzili się też na wykreślenie zapisu, na mocy którego publiczna radiofonia i telewizja mają otrzymać 2,7 mld zł w obligacjach jako rekompensatę za utracone wpływy z abonamentu. Zdecydowano też o zmniejszeniu limitu emisji papierów skarbowych, które mają zostać przekazane różnym instytucjom, z 25 mld zł do 22,3 mld zł.

Senatorowie poparli też wniosek o przywróceniu 10 mln zł dla Kancelarii Senatu z przeznaczeniem na wsparcie dla Polonii. Opowiedziano się również za zwiększeniem wydatków na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych czy zwiększeniem budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Senat opowiedział się także za zmianą zapisanej w budżecie inflacji średniorocznej z 9,8 proc. na 13,1 proc., czyli do poziomu prognozowanego przez Narodowy Bank Polski.

Aprobatę uzyskały w głosowaniu także poprawki zgłoszone w trakcie środowego plenarnego posiedzenia Senatu. Chodzi m.in. o przekazanie 50 mln zł na pogłębienie toru wodnego i modernizację portu w Elblągu czy zwiększenie o ponad 51 mln zł wydatków budżetowych Najwyższej Izby Kontroli. Akceptację senatorów uzyskały też poprawki dotyczące finansowania inwestycji infrastrukturalnych jak m.in. budowa obwodnic Opola, Świdnicy, czy Starogardu Gdańskiego.

W grudniu 2022 r. Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2023 r. Zgodnie z nią wydatki budżetu wyniosą 672,7 mld zł, dochody 604,7 mld zł, a deficyt budżetu nie może być większy niż 68 mld zł. Wskaźnik waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej określono na 7,8 proc., a świadczeń emerytalno-rentowych na 13,8 proc. Zaplanowano także wzrost wydatków na obronność - do 3 proc. PKB. Tegoroczny budżet na obronę narodową ma wynieść blisko 100 mld zł oraz 30-40 mld zł z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Ustawa budżetowa, wraz ze zmianami przyjętymi w Senacie, wróci do Sejmu. W poprzednich latach posłowie przegłosowali przywrócenie poprawki zapewniającej dotację dla TVP i Polskiego Radia (wówczas wynoszącą ok. 2 mld zł), a ustawę w takiej postaci podpisywał prezydent Andrzej Duda.

700 mln zł więcej dla TVP i Polskiego Radia

Wśród poprawek do ustawy budżetowej przegłosowanych przez Sejm w połowie grudnia jest ta zwiększająca z 2 do 2,7 mld zł dotację budżetową dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia w ramach rekompensaty za utracone przychody z abonamentu rtv. Poprawkę zgłosił 30 listopada na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych poseł PiS Andrzej Kosztowniak.

O zgłoszoną przez Kosztowniaka poprawkę w grudniu pytani byli w mediach politycy PiS. - Dokładnie z tego, skąd wzrost pańskiej pensji na przestrzeni lat. Następuje pewnego rodzaju waloryzacja - stwierdził Radosław Fogiel, pytany o przyczynę tego wzrostu w TVN24. - Telewizja publiczna jest instytucją publiczną, w związku z tym państwo ma obowiązek ją wspierać - tłumaczył w Wirtualnej Polsce Rafał Bochenek, poseł i rzecznik prasowy PiS. Dodał, że w TVP „też pracują ludzie”, a nadawca ma „placówki nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce”.

Natomiast sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski pytany w radiowej Jedynce o poprawkę zgłoszoną przez Kosztowniaka podkreślił, że "putinflacja dotknęła wszystkich i wyjątkiem nie są media publiczne".

 - W tym momencie to jest też odpowiedź na putinflację, na to, że w tej chwili jest kryzys, ale dotyka też i mediów publicznych" - dodał polityk PiS. Jak podkreślił, zwiększenie kwoty dofinansowania to waloryzacja związana z kosztami wynikających z kryzysu.

Rekompensata to ponad połowa budżetu TVP

W 2021 r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Nadawca otrzymał 1,71 mld zł z rekompensaty i 330 mln zł z opłat abonamentowych. Do 2016 r. TVP dostawała środki tylko z opłat abonamentowych, w minionej dekadzie było to najwyżej 444 mln zł rocznie.

W planie finansowym na ub.r. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Natomiast Polskie Radio w 2021 r. zanotowało wzrost przychodów o 2,4 proc. do 354,31 mln zł i spadek wyniku netto z 16,12 mln zł zysku do 19,91 mln zł straty. Wpływy reklamowe zwiększyły się o 1 proc. do 41,38 mln zł, przy czym o ile Jedynka zanotowała wzrost o 52 proc., o tyle Trójka - spadek o 30 proc.

Polskie Radio otrzymało od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 159,95 mln zł z opłat abonamentowych i 125,92 mln zł z rekompensaty. Stanowiło to 80,58 proc. jego budżetu, wobec 80,49 proc. w 2020 roku.

Na koniec 2021 r. nadawca zatrudniał etatowo 1 320 osób, o 11 więcej niż rok wcześniej. Średnie wynagrodzenie brutto wynosiło 8,9 tys. zł brutto, po wzroście rok do roku o 500 zł. Dziennikarze zarabiali przeciętnie 11,7 tys. zł, a menedżerowie wyższego szczebla - 17,5 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Senat usunął z ustawy budżetowej 2,7 mld zł dla TVP i Polskiego Radia

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwer
Dziwne, już nasza kochana opozycja nie chce za te 2 mld budować szpitali na każdym rogu? Zmieniły się potrzeby? XD
odpowiedź
User
Pis
I tak zostanie to cofnięte a dlugo pis podpisze
odpowiedź
User
Rumburak
Senat usunął, Sejm przywróci...
odpowiedź