SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kaucje za szklane i plastikowe butelki mają być obowiązkowe

Ujawniono plany nowych przepisów dotyczących obowiązkowej kaucji butelek ze szkła i plastiku. Prawie pewne jest, że system tern będzie na terenie Polski obowiązkowy.

fot. Shutterstock.comArticle

Plany systemu kaucyjnego zaprezentowano podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, zorganizowanego przez Forum Miast Polskich. Podano tam założenia projektu systemu kaucyjnego oraz tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

- Gospodarka odpadami to ważny element tzw. Nowego Zielonego Ładu, który zajmuje pierwsze miejsce zarówno w nowej perspektywie europejskiej jak i krajowym planie odbudowy. Omawiamy ten temat w czasie, kiedy ministerstwo funduszy i polityki regionalnej, nasz główny partner, pracuje nad aktualizacją krajowej polityki miejskiej. Gospodarka odpadami, podobnie jak cały Zielony Ład, stanie się jednym z jej głównych elementów - wskazywał podczas seminarium dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski.

Podczas seminarium podkreślono, że obecne regulacje dotyczące gospodarki odpadami są skomplikowane i "dalece niedoskonałe". Obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad  zmianami prawa i polityki w zakresie gospodarki odpadami.

Kaucje i rozszerzona odpowiedzialność producentów

Według ujawnionych założeń, system kaucyjny butelek szklanych i plastikowych ma być ogólnopolski i obowiązkowy. Kaucja na szkło obejmie  butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, a w przypadku  plastiku o pojemności do 3 litrów. System kaucyjny nie opakowań aluminiowych.

- Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji - ogłoszono podczas spotkania.

System będą tworzyć "wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym". Przedsiębiorcy będą zobowiązani do "uzyskania określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych - nieuzyskanie wymaganych poziomów będzie się wiązać z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej".

Rozszerzona  Odpowiedzialność Producentów według planów zakłada "nałożenie na wprowadzających produkty w opakowaniach obowiązku finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych i uzyskania wymaganych poziomów recyklingu". Zostanie na nich nałożona również opłata opakowaniowa (dotyczy tylko butelek przeznaczonych dla gospodarstw domowych).

Ponadto producenci zostaną zobligowani do finansowania zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych zbieranych poza systemem gminnym. W tym celu trzeba będzie podpisać umowy z organizacją odpowiedzialności producentów, przystąpić do porozumienia zawartego pomiędzy izbą gospodarczą i regulatorem (dotyczy opakowań wielomateriałowych i środków niebezpiecznych), lub samodzielnie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kaucje za szklane i plastikowe butelki mają być obowiązkowe

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
najlepiej skopiować system niemiecki niż bawić sie w jakies nowe rozwiązania
odpowiedź
User
prlbis
komuna wraca
odpowiedź
User
Justyś
"Prawie pewne jest, że system tern będzie na terenie Polski obowiązkowy."
System TERN wydaje się być optymalnym rozwiązaniem w zarządzaniu produktami szklanymi i plastikowymi. A kaucja powinna wynosić 0zł.
odpowiedź