SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W czterech miastach ruszą nowe stacje radiowe. Leszek Kozioł chce uruchomić ROCK FM w Bydgoszczy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła listę zainteresowanych nadawaniem programu radiowego w Bydgoszczy, Białymstoku, Elblągu i Suwałkach. W każdym z miast konkurencja jest duża. O częstotliwość walczą przede wszystkim najwięksi nadawcy. Wśród chętnych jest m.in. podmiot powiązany z Grupą ZPR Media, który w każdym z czterech miast chce uruchomić stację dla Ukraińców przebywających w Polsce.

Shutterstock.com Article

Na początku marca w Monitorze Polskim opublikowano cztery nowe ogłoszenia przewodniczącego KRRiT o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego. Dotyczą Bydgoszczy, Białegostoku, Elbląga i Suwałk. Zainteresowani nadawaniem mieli 45 dni na złożenie odpowiednich dokumentów. Teraz KRRiT opublikowała pełną listę podmiotów, które startują w tych konkursach.

Bydgoszcz na rockowo?

W Bydgoszczy bój toczy się o częstotliwość 99,5 MHz. KRRiT zaznaczyła w ogłoszeniu, że chodzi o udzielenie koncesji na program o charakterze uniwersalnym. Zainteresowanych jest pięć podmiotów (jeden złożył dwa wnioski), w tym trzy z Warszawy. To spółka International Communication, która chce uruchomić radio SuperNova Bydgoszcz, spółka Eurozet Radia, która chce otworzyć dwie stacje: Antyradio i Meloradio Bydgoszcz, Grupa Radiowa Agory - Rock Radio 99,5 FM. Poza tym zainteresowani nadawaniem w Bydgoszczy są Leszek Kozioł (były prezes Radia Eska, a obecnie właściciel Radia Wielkopolska) z projektem ROCK FM oraz Stowarzyszenie Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu - z projektem Z Wami FM Bydgoszcz.

Ten ostatni podmiot jest także właścicielem m.in. radia ESKA Braniewo. Jego prezesem jest Paweł Szaniawski, jednocześnie wiceprezes Radia ESKA, które należy do Grupy ZPR Media. Z Wami FM wystartowało w kwietniu ub.r. Nadaje m.in. serwisy informacyjne, wywiady oraz poradniki dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Stację było słychać tylko w internecie. Miesiąc później stacja pojawiła się również w analogowym eterze. Stowarzyszenie Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu dostało czasowe pozwolenie i najpierw uruchomiło emisję w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie. Po miesiącu stacja otrzymała kolejną zgodę na nadawanie w tych miastach. A po następnych 30 dniach jeszcze jedną.

Kto zagra w Białymstoku, Elblągu i Suwałkach?

W Białymstoku Lęborku również chodzi o udzielenie koncesji na program o charakterze uniwersalnym. W stolicy Podlasia jest sześciu chętnych (znów jeden złożył dwa wnioski). Spółka Eurozet walczy w konkursie z dwoma projektami radiowymi: Antyradiem i Meloradiem Białystok. Grupa Radiowa Agory chce uruchomić Radio POGODA 94,8 FM, spółka Nadawca - Eska Rock Białystok, spółka International Communication - SuperNova Białystok. W tym mieście zgłosiło się do konkursu także Stowarzyszenie Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu z projektem Z Wami FM Białystok oraz spółka Białostoccy Miłośnicy Mediów z radiem Radio NA STOKU 94,8 FM.

Za tym ostatnim podmiotem stoją radiowcy: Wojciech Kuczyński (były redaktor naczelny białostockiego Radia Jard, z którym był związany od 2000 r., ze stacji odszedł w kwietniu br.) oraz Krzysztof Pietrzak (współtworzy lokalne stacje radiowe: POPradio z Pruszkowa, Radio Płońsk i Wasze Radio FM z Wągrowca).

W Elblągu konkurs został rozpisany na udzielenie koncesji o charakterze uniwersalnym. Zgłosiły się aż osiem podmiotów, ale spółka Eurozet dwukrotnie (dla stacji Antyradio i Meloradio Elbląg). Poza tym chętnymi do nadawania w Elblągu są spółka OHMG z Grobelna (miejscowość w powiecie malborskim), która chce uruchomić sygnał Radia ELBLĄG, spółka International Communication - SuperNova Elbląg, spółka ESKA ROCK z projektem VOX FM Elbląg, spółka Nadawca - Eska ROCK Elbląg, spółka Grupa Radiowa Agory - Radio Złote Przeboje 106,4 FM, spółka Multimedia - RMF MAXX ELBLĄG oraz Stowarzyszenie Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu - z projektem Z Wami FM Elbląg.

Za to w Suwałkach o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym walczy sześć podmiotów (jeden dwukrotnie): spółka Eurozet z projektem Antyradio i Meloradio Suwałki, Stowarzyszenie Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu - Z Wami FM Suwałki, spółka Radio ESKA - ESKA Suwałki, spółka ESKA ROCK - VOX FM SUWAŁKI, spółka Grupa Radiowa Agory - Radio Złote Przeboje 89,4 FM, spółka Multimedia - RMF MAXX SUWAŁKI.

KRRiT zwleka z decyzjami

Jak ostatnio pisaliśmy, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po ośmiu miesiącach działalności w nowym składzie pod przewodnictwem Macieja Świrskiego podjęła jedynie sześć uchwał w sprawie udzielenia bądź rozszerzenia koncesji dla nadawców radiowych. Wiele konkursów pozostaje nierozstrzygniętych, wśród nich i te rozpisane jeszcze we wrześniu ub.r., gdy Radę tworzyło jeszcze inne gremium.

Zmiana w składzie KRRiT dokonała się na przełomie września i października ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji składa się z pięciu członków powoływanych na sześcioletnią kadencję - po dwóch wyznacza prezydent i Sejm, a jednego - Senat. Pierwsze posiedzenie KRRiT w nowym składzie odbyło się 10 października. Wówczas Maciej Świrski został wybrany na przewodniczącego, a Agnieszka Glapiak na wiceprzewodniczącą. Oboje zostali wybrani do KRRiT przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że w Radzie zasiadać będzie także była szefowa "Wiadomości" TVP1 Marzena Paczuska i dr hab. Hanna Karp, medioznawca z toruńskiej uczelni związanej z Tadeuszem Rydzykiem. Opozycyjny Senat wybrał prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dołącz do dyskusji: W czterech miastach ruszą nowe stacje radiowe. Leszek Kozioł chce uruchomić ROCK FM w Bydgoszczy

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Kiedy w końcu będą jakieś konkursy dla Rzeszowa?? Wstyd, że w stolicy podkarpacia nadaje tylko połowę stacji radiowych co w biedniejszych Kielcach...
9 11
odpowiedź
User
Janusz
KRRiTV powinna zająć się nadawaniem z siedziby ZPR - bez umowy - programu MUZO FM.
20 12
odpowiedź
User
Tomo
Mamy kilka częstotliwości na krzyż, niektórzy latami walczą o koncesję, a wy chcecie, barany, jeszcze zabierać te częstotliwości dla Ukraińców? Czy wszyscy już kompletnie oszaleli?
29 7
odpowiedź