SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cambridge Analytica dostał od Facebooka dane ponad 57 tysięcy Polaków

Facebook przyznał, że wśród użytkowników serwisu których dane trafiły bez ich wiedzy do firmy Cambridge Analytica może być 57 138 internautów z Polski. Firma rozpoczęła powiadamianie użytkowników o udostępnieniu informacji o nich na zewnątrz, uruchomiła też specjalne narzędzie do sprawdzenia profilu pod kątem prywatności.

Mark Zuckerberg, CEO FacebookaArticle

W ubiegłym tygodniu Facebook przyznał, że firma Cambridge Analytica otrzymała dane 87 mln użytkowników, a nie 50 mln internautów jak podano na początku kryzysu związanego z naruszeniem zasad prywatności w serwisie.

Statystyki wskazują, że wśród użytkowników których dane wyciekły na zewnątrz najwięcej jest Amerykanów – ponad 70,6 mln. W czołówce listy są również internauci z Filipin, Indonezji oraz Wielkiej Brytanii.

Kilka dni później okazało się, że oprócz mieszkańców Wielkiej Brytanii do Cambridge Analytica trafiły też dane internautów z innych krajów Unii Europejskiej. Teraz w komunikacie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl Facebook potwierdził oficjalnie, że w tej liczbie znajdują się także użytkownicy z Polski, a ich łączna liczba może przekraczać 57 tys.

- W Polsce aplikację (This Is Your Digital Life – przyp. red.) zainstalowały 23 osoby. Kolejnych 57 115 było w tamtym okresie znajomymi kogoś, kto zainstalował aplikację. Łącznie 57 138 osób z Polski potencjalnie mogło być dotkniętych sprawą Cambridge Analytica – przyznaje serwis. - Facebook poinformuje każdego, kogo dane mogły być wykorzystane przez aplikację w niewłaściwy sposób. Jeśli w przyszłości jakakolwiek aplikacja zostanie odnaleziona i usunięta z platformy za nadużycie danych, jej użytkownicy również zostaną poinformowani o tym fakcie.

Facebook zapewnia, że każdy użytkownik platformy którego dane zostały przekazane bez jego wiedzy do Cambridge Analytica zostanie o tym osobiście powiadomiony odpowiednim komunikatem na swoim koncie. Jednocześnie jednak serwis udostępnia specjalną sekcję w Centrum Pomocy, w której każdy z użytkowników może osobiście sprawdzić czy został dotknięty wyciekiem danych i czy informacje na jego temat zostały przekazane na zewnątrz.

 

Dołącz do dyskusji: Cambridge Analytica dostał od Facebooka dane ponad 57 tysięcy Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl