SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Oferta Canal+ odrzucona. Nie będzie fuzji

Firma MultiChoice z Republiki Południowej Afryki odrzuciła w poniedziałek propozycję fuzji ze strony Grupy Canal+. Francuski dostawca płatnej telewizji chciał zapłacić 2,5 mld euro za właściciela platformy cyfrowej DStv, kanałów SuperSport i serwisu streamingowego Showmax.

Canal+, który posiada już 35 proc. udziałów w MultiChoice zaproponował w czwartek przejęcie pozostałych. Dzięki temu firma z RPA stałaby się częścią działającej na kilku kontynentach grupy. Francuzi zapewnili, że zaproponowana cena jest o 40 proc. wyższa niż wartość akcji. Broadband TV News informuje jednak, że MultiChoice przeprowadził niedawno własne analizy i wyceny.

-  Analizy MultiChoice wykluczają potencjalne synergie, które mogą wynikać z rozważanej transakcji. W trakcie długich rozmów Canal+ wielokrotnie informował opinię publiczną o spodziewanych korzyściach z połączenia. Wyniki naszych analiz muszą być uwzględnione przy okazji każdej oferty składanej przez Canal+. Zarząd jest otwarty na wszystkie propozycje maksymalizacji wartości udziałów dla akcjonariuszy. Przy tej cenie, nie ma jednak podstaw do dalszych rozmów - poinformował MultiChoice.

Firma z RPA stawia na współpracę z Amerykanami

Canal+ już w 2017 roku chciał przejąć MultiChoice. Wówczas oferta została odrzucona przez właściciela spółki, czyli firmę Naspers, do której kiedyś należały m.in. portal aukcyjny Allegro, portal o tematyce gospodarczej Bankier.pl, porównywarka cen Ceneo, komunikator Gadu Gadu, serwis społecznościowy Nasza Klasa i serwis streamingowy Showmax, który z końcem 2019 roku zakończył działalność w Polsce.

W ostatnich latach francuska grupa konsekwentnie zwiększała udziały w MultiChoice. Obecnie posiada ich blisko 35 proc. Firma z RPA zamiast wiązać się z Francuzami, postawiła na sojusz z Amerykanami. NBCUniversal w marcu ub.r. kupił 30 proc. udziałów w serwisie streamingowym Showmax, który działa dalej na rynkach afrykańskich. W lutym br. dojdzie do relaunchu platformy. Jej obaj udziałowcy obiecali zainwestować w serwis blisko 177 mln dol.

W portfolio afrykańskiej firmy jest też platforma satelitarna DStv, płatny pakiet naziemny GOtv i kanały sportowe SuperSport, które pokazują m.in. mecze Premier League. Canal+ od wielu lat rozwija swoje stacje i usługi płatnej telewizji we francuskojęzycznych krajach Afryki. Ambicją nadawcy jest silna pozycja na całym kontynencie.

Fuzje na polskim rynku

Ostatnio rada nadzorcza Vivendi zatwierdziła podział konglomeratu na cztery podmioty. Canal+ ma skupiać się na działalności telewizyjnej i streamingowej, Havas na reklamowej, a Lagardère i Prisma Media na wydawniczo-dystrybucyjnej. Czwarta spółka ma mieć charakter inwestycyjny. Firma chciała, żeby po ewentualnym połączeniu z MultiChoice wejść także na giełdę w RPA.

Fuzje na rynku płatnej telewizji z udziałem Canal+ nie są niczym nowym. W 2002 roku w Polsce skonsumowano połączenie platform cyfrowych Cyfra+ i Wizja TV. Dekadę później doszło do fuzji Cyfry+ i n, po której powstała platforma nc+, obecnie noszącą nazwę Canal+.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że Grupa Polsat Plus zarejestrowała w Urzędzie Patentowym znaki słowne Polsat+ i Polsat Box+. - Rejestrujemy wiele różnych znaków, co nie znaczy, że ze wszystkich korzystamy - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat. Później wiceprezes Cyfrowego Polsatu Maciej Stec chwalił współpracę programową z Canal+.
 

Dołącz do dyskusji: Oferta Canal+ odrzucona. Nie będzie fuzji

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marianka
W Polsce wchłonięcie przez Cyfrowy Polsat to raczej nie "czy" a "kiedy"
1 4
odpowiedź
User
DJ Gerard
Polsat box I Canal plus żeby była fuzja to Polsat box musi być na jednym wlosku upadosci to może Polsat box I Canal plus to będzie fuzja ale jak narazie Polsat box ciągnie długi i to wszystko co ma na liście 20 miliardów złotych długi pożyczki odsetki i ogólnie
1 1
odpowiedź