SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ zwiększa udziały w serwisie streamingowym

Grupa Canal+ do 36,8 proc. udziały w serwisie streamingowym Viu, działającym głównie w Azji.  Stało się tak dzięki uruchomieniu ostatniej transzy inwestycji. Łącznie francuska firma zainwestowała w platformę około 300 mln dol. 

Rok temu Canal+ nawiązał strategiczne partnerstwo z PCCW, właścicielem międzynarodowej usługi OTT Viu. Działa ona w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Południowej (Bahrajn, Egipt, Hong Kong, Indonezja, Jordania, Kuwejt, Malezja, Mjanma, Oman, Filipiny, Katar, Arabia Saudyjska, Singapur, RPA, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie). Posiada 62 mln aktywnych subskrybentów, spośród których 13,4 mln płaci za treści premium. Na początku francuska firma przeznaczyła na rozwój platformy 200 mln dol. i stała się właścicielem 26,1 proc. udziałów w serwisie streamingowym. W lutym br., po zainwestowaniu dodatkowych środków, Canal+ był już posiadaczem 30 proc. akcji. Dalsze inwestycje mogą doprowadzić do tego, że grupa stanie się większościowym udziałowcem.

Canal+ inwestuje w krajach rozwijających się

Viu ma ponad 66,5 mln aktywnych użytkowników, w tym 12 mln regularnie płacących. Oferta platformy obejmuje: filmy, seriale i programy rozrywkowe. W krajach typu Tajlandia, Indonezja, Malezja przygotowuje też oryginalne produkcje.

- Jestem bardzo zadowolony, że mogę ogłosić partnerstwo z PCCW. Canal+ ma już wiodącą pozycję rynkową w Europie i Afryce. Z niecierpliwością czekamy na rozwój usług w Azji jako dodatkowego motoru wzrostu dla grupy. Nasza inwestycja w Viu jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu. Viu jest firmą z hybrydowym modelem biznesowym AVOD i SVOD i koncentruje się na lokalnych treściach, ma wszystkie składniki, aby zapewnić doskonały wzrost i nadal być wiodącą usługą w regionie i poza nim - stwierdził rok temu Maxime Saada, dyrektor generalny Canal+.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozpoczęcia współpracy z Canal+. Chcemy, aby serwis Viu awansował na wyższy poziom z perspektywą globalnych synergii zarówno z Canal+, jak i PCCW. Platforma Viu ugruntowała swoją pozycję lidera jako regionalna usługa streamingowa. Uważamy, że jest to właściwy czas, aby wprowadzić strategicznego partnera do biznesu, który pozwoli nam kontynuować naszą globalną ekspansję i wzrost, uwalniając potencjał Viu i zwiększając zyski naszych akcjonariuszy - powiedziała z kolei Susanna Hui, dyrektor zarządzający grupy PCCW i dyrektor finansowy grupy.

Na początku czerwca Canal+ i MultiChoice wydały wspólne oświadczenie, w którym poinformowały, że porozumiały się w sprawie warunków fuzji. Francuska firma przejmie właściciela platformy cyfrowej DStv, kanałów SuperSport i serwisu streamingowego Showmax.

W krajach rozwijających się, gdzie łącza internetowe są słabsze, Canal+ nie boryka się z taką konkurencją ze strony streamingu jak w Europie. Dotychczas firma skupiała się na walce o klientów w państwach francuskojęzycznych. Dzięki przejęciu MultiChoice pozyska abonentów w krajach, gdzie mówi się po angielsku albo portugalsku. To nie tylko RPA, ale także m.in. Nigeria, Kenia czy Angola. To pozwoli Canal+ skuteczniej rywalizować z gigantami streamingu, takimi jak Netflix, Disney+, Amazon Prime Video czy Max.

W zeszłym roku Grupa Canal+ zwiększyła liczbę abonentów i subskrybentów o 900 tys. Tym samym baza klientów firmy wzrosła do 26,4 mln. Firma działa m.in. we Francji, Belgii, Holandii, Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, na Węgrzech, w Austrii, Mjanmnie, czyli dawnej Birmie, Wietnamie, wielu krajach Zachodniej Afryki, Etiopii, na Madagaskarze i na francuskich terytoriach zamorskich.

Dołącz do dyskusji: Canal+ zwiększa udziały w serwisie streamingowym

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fty
Szanowny pan redaktor dołącza do grupy pseudodziennikarzy
odpowiedź
User
wacek
Autorze tego gniota...Wstydzisz się podpisać? Co nas to obchodzi? Mnie paznokieć z palca zszedł i co?
odpowiedź
User
Słabe
Oczywiście w tytule artykułu brak informacji, iż nie chodzi o polski Canal+.
odpowiedź