SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Carrefour Polska na sprzedaż

Francuski właściciel sieci sklepów Carrefour szuka nowego nabywcy polskiego i tajwańskiego oddziału firmy - podał francuski magazyn "Challenges".

Fot. materiały prasoweArticle

Jak informuje "Challenges", Grupa Carrefour od kilku miesięcy prowadzi proces poszukiwania kupca na aktywa w Polsce i na Tajwanie. Spółce pomaga firma KPMG, która przeprowadza audyt tych dwóch oddziałów.

W rozmowie z agencją Reuters przedstawiciel prasowy grupy Carrefour zaprzecza, że podjęto już "jakąkolwiek decyzję o sprzedaży aktywów".

"W ramach przyszłej strategii Carrefour zastanawia się nad masą krytyczną swoich międzynarodowych spółek zależnych i ewentualnymi przyszłymi posunięciami w zakresie konsolidacji, aliansów lub zbycia. Ten proces dopiero się rozpoczyna, a Carrefour zaprzecza, że podjął jakąkolwiek decyzję o sprzedaży aktywów" - poinformowała rzeczniczka firmy.

Największy europejski detalista spożywczy obecnie realizuje 5-letni plan naprawczy, który został uruchomiony na początku 2018 roku. Zakłada on cięcie kosztów i większe inwestycje w biznes online. Plan ma pomóc wypracowywać lepsze zyski i odeprzeć rosnącą konkurencję ze strony Amazona.

Carrefour ze słabszymi wynikami w Polsce

W pierwszym kwartale br. sprzedaż like-for-like Carrefour w Polsce spadła o 2,3 proc. rdr., mimo to w raporcie uznano to za "solidne wyniki", biorąc pod uwagę konkurencję i zamknięcie centrów handlowych. Sprzedaż z uwzględnieniem aktualnego kursu waluty spadła o 6,1 proc., bez uwzględniania wahań kursów walut o 1,3 proc.

W rodzimej Francji sprzedaż porównywalna wzrosła w pierwszym kwartale br. o 3,5 proc. w skali roku. Dobre wyniki detalista notuje także w Hiszpanii (+ 1,7 proc. LFL), Brazylii (+ 11,6 proc. LFL), Belgii (+2,9 proc. LFL). Wartość sprzedaży z VAT całej grupy Carrefour wyniosła w analizowanym okresie 18,577 mld euro.

Grupa Carrefour w maju ponownie mianowała na prezesa i dyrektora generalnego Alexandre Bomparda na trzyletnią kadencję.

Carrefour ma w Polsce ponad 900 sklepów w 6 formatach: hipermarketów, supermarketów, sklepów hurtowo-dyskontowych, osiedlowych i specjalistycznych oraz sklepu internetowego. Jest również właścicielem sieci 20 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad 230 000 GLA oraz sieci ponad 40 stacji paliw.

W styczniu tego roku rynek obiegła informacja o potencjalnym przejęciu całej grupy Carrefour przez kanadyjską Alimentation Couche-Tard, do której należy sieć stacji benzynowych Circle K. Kanadyjska ACT w wypadku przejęcia Grupy Carrefour umocnić swoją pozycję w Europie i Ameryce Południowej. Wartość transakcji analitycy szacowali na 16 mld euro (19,5 mld dolarów).

Informacja o potencjalnym zainteresowaniu Carrefourem wzburzyła francuskich polityków. Minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział, że przejęcie przez obcy kapitał największego we Francji pracodawcy w sektorze prywatnym uderza w interesy kraju. W efekcie, wycofano się całkowicie z rozmów o transakcji.

Dołącz do dyskusji: Carrefour Polska na sprzedaż

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
niedowiary
"Minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział, że przejęcie przez obcy kapitał największego we Francji pracodawcy w sektorze prywatnym uderza w interesy kraju"
ale jak to? przecież wolny rynek, demokracja i swoboda przepływu kapitału?
odpowiedź
User
Rafał
I Polaczki zostanie wam Bieda i Lidl i drożyzna, macie jednak tęgie głowy
odpowiedź
User
Daniel O.
Ja chętnie kupię :-)
odpowiedź