SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

CBA: Matczuk i Plakwicz złamali przepisy, zakładając agencję Solvere, kiedy pracowali jeszcze w kancelarii premiera

Warszawska prokuratura podjęła śledztwo w sprawie podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych Piotra Matczuka i Anny Plakwicz, którzy w maju ub.r., tuż przed odejściem z kancelarii premiera założyli agencję Solevere (pracowała m.in. przy akcji „Sprawiedliwe sądy). Według analizy Centralnego Biura Antykorupcyjnego naruszyli w ten sposób przepisy ustawy antykorupcyjnej.

Piotr Matczuk i Anna Plakwicz, fot. TVN24.pl Article

Piotr Matczuk pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jako dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu, a Anna Plakwicz - jako dyrektor departamentu obsługi medialnej. Oboje zakończyli pracę w KPRM 22 maja ub.r.

Tydzień wcześniej założyli agencję Solvere, o której zrobiło się głośno we wrześniu, gdy okazało się, że pracowała przy kampanii „Sprawiedliwe sądy” krytykującej nieprawidłowości w systemie sądowniczym. Akcję zaczęto przygotowywać po tym, jak prezydent Andrzej Duda w lipcu ub.r. zawetował przyjęte przez parlament nowej ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Organizująca ją Polska Fundacja Narodowa poinformowała, że firma Matczuka i Plakwicz otrzymała 240 tys. zł za swoje usługi.

Solvere założone zanim Matczuk i Plakwicz zakończyli pracę w KPRM

Tymczasem zgodnie z przepisami urzędnicy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej ani posiadać więcej niż 10 proc. udziałów w spółkach prawa handlowego. Dlatego zawiadomienia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego w tej sprawie złożyli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, a także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

CBA na podstawie uzyskanych dokumentów ustaliło, że Solvere zostało zarejestrowane w KRS 16 maja, natomiast Matczuka i Plakwicz z kancelarią premiera pożegnali się 22 maja. Uzyskali wcześniej zgodę przełożonego na pracę dodatkową w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Przeanalizowano też ich oświadczenia majątkowe.

Według Centralnego Biura Antykorupcyjnego Piotr Matczuk i Anna Plakwicz naruszyli w tej sytuacji przepisy ustawy antykorupcyjnej. Ustawa zakłada, że za takie wykroczenie urzędnik ma zostać zwolniony z pracy, co nie dotyczy już Marczuka i Plakwicz.

Jednak CBA przekazało też swoją analizę Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, która w listopadzie ub.r. podjęła śledztwo w tej sprawie. Jako pierwsza poinformowała o tym „Rzeczpospolita”.

- Sprawa jest na etapie czynności sprawdzających - przekazał w komunikacie Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: CBA: Matczuk i Plakwicz złamali przepisy, zakładając agencję Solvere, kiedy pracowali jeszcze w kancelarii premiera

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
men
najwazniejsze zdanie, ze sprawa jest na etapie sprawdzającym NA SAMYM KOŃCU. wielka mi afera, już czekam na materiały tvn24
11 13
odpowiedź
User
prawnik
Ech... To, czy mogli w okresie wypowiedzenia prowadzić działalność gospodarczą (dominuje wykładnia, że nie mogli) jest naprawdę uboczny wątkiem sprawy.
Łatwym do wykrycia i ukarania, ale ubocznym.

Meritum jest inne: Jedna część szeroko pojętego aparatu państwowego zamówiła reklamę celem zwalczania innej części aparatu państwowego. To jest chore. Antypaństwowe.
11 8
odpowiedź
User
Ela
Cwaniak polski w pełnej krasie
9 8
odpowiedź