SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcje CD Projekt mocno w górę. „Rynek gra pod nową strategię”

W poniedziałek kurs giełdowy CD Projekt wzrósł o 13 proc. We wtorek firma przedstawi aktualizację swojej strategii. - Część inwestorów liczy na to, że w strategii będą jakieś katalizatory pozwalające spółce odbudować zaufanie u graczy, które w dużym stopniu straciła po premierze „Cyberpunka” - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Kacper Koproń z Trigon DM.

Article

O ok. 9 proc. - z 212 do 229 zł - akcje CD Projekt podrożały w ciągu pierwszej godziny poniedziałkowej sesji giełdowej. Potem kurs utrzymywał się na pułapie 230 zł. Na koniec wzrost wynosił 13 proc.

CD Projekt był w poniedziałek zdecydowanie najpopularniejszą spółką na warszawskiej giełdzie. Handlowano akcjami spółki o łącznej wartości 484,3 mln zł, co stanowiło prawie połowę obrotów w WIG20 (1,2 mld zł).

We wtorek nowa strategia CD Projekt

Zdaniem Kacpra Kopronia, analityka z Trigon DM, inwestorzy kupują akcje CD Projekt, bo obstawiają, że aktualizacja strategii, którą firma przedstawi we wtorek po sesji giełdowej, przyniesie pozytywne informacje.

- Część inwestorów liczy na to, że w strategii będą jakieś katalizatory pozwalające spółce odbudować zaufanie u graczy, które w dużym stopniu straciła po premierze „Cyberpunka 2077”. Rynek robi zakład, że pewne elementy ze strategii zostaną ocenione pozytywnie i sentyment wobec spółki, przynajmniej krótkoterminowo, się poprawi - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl.

Co władze CD Projekt mogą ogłosić w ramach nowej strategii? - Możliwości jest wiele: powrót „Cyberpunka” do PlayStation Store, zapowiedź trzeciej franczyzy, albo kontynuacja dwóch obecnych, np. zapowiedź czwartego „Wiedźmina”, ogłoszenie wersji multiplayer „Cyberpunka” - wylicza Koproń.

W poniedziałek przed południem CD Projekt ogłosił listę zmian w ramach drugiego patcha do „Cyberpunka 2077”. Patch został udostępniony po południu. Miał pojawić się przed kilkoma tygodniami, ale prace nad nim przedłużyły się wskutek ataku hakerskiego, którego firma doświadczyła na początku lutego.

Według Kacpra Kopronia szczegóły kolejnego patcha nie są czynnikiem cenotwórczym dla akcji CD Projekt. - Zmiany w grze na pewno poprawiają jej działanie, ale dopóki nie zostanie przywrócona do trzeciego kanału sprzedażowego (czyli PlayStation Store - przyp.) nie ma podstaw do fundamentalnej zmiany - mówi.

Kurs CD Projekt stracił 50 proc.

Rekordowo drogie akcje CD Projekt były na początku grudnia, na kilka dni przed premierą „Cyberpunka 2077”. W szczycie kurs wynosił 464 zł.

Niskie oceny gry na konsolach starej generacji i wycofanie jej z PlayStation Store spowodowały, że walory spółki mocno potaniały, 21 grudnia płacono za nie już tylko 256 zł. Na krótko kurs podskoczył (do 365 zł) pod koniec stycznia, kiedy jej akcje kupowali inwestorzy indywidualni umawiający się na forach do inwestycji w kontrze wobec funduszy grających na spadki (w konsekwencji fundusze shortujące akcje CD Projekt musiały sprzedać część posiadanych walorów).

W lutym i marcu kurs firmy systematycznie malał, w zeszły piątek na koniec sesji wynosił 212 zł, o 49,5 proc. mniej niż w piku na początku grudnia.

Pierwszy patch do „Cyberpunka 2077” został udostępniony pod koniec stycznia. Wcześniej CD Projekt opublikował kilka mniejszych poprawek, tzw. hotfixów, do gry.

CD Projekt poinformował, że do niedzieli 20 grudnia włącznie według szacunkowych danych sprzedano ponad 13 mln egz. gry „Cyberpunk 2077”, po uwzględnieniu bezpośrednich zwrotów do firmy. 13 stycznia opublikowano nagranie wideo, w którym wiceprezes spółki Marcin Iwiński wyjaśnił, z czego wynikały problemy z działaniem „Cyberpunka 2077” na konsolach poprzedniej generacji, oraz zapowiedział dwa patche do gry.

Wskutek ataku hakerskiego firma przełożyła z 30 marca na 19 kwietnia publikację sprawozdania finansowego za cały ub.r.

Dotychczas firma podała wyniki finansowe za pierwsze trzy kwartały ub.r. Tylko w trzecim kwartale ub.r. osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych z 92,87 do 104,52 mln zł i zysku netto z 14,89 do 23,38 mln zł. Na koniec września jej wpływy z przedsprzedaży, głównie „Cyberpunka 2077”, wynosiły już 270,61 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Akcje CD Projekt mocno w górę. „Rynek gra pod nową strategię”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Michał
Założymy się, że będzie to taki sam pic na wodę fotomontaż, jak od początku całej "akcji" z CP2077? Przepraszanie, kajanie się, ratowanie wizerunku, a później kolejne karygodne błędy, jak te z hakerami. To wszystko to tylko kolejne pompowanie nadziei wszystkim tym, którzy dali się nabrać na akcje i teraz płaczą, a właściciele i zarząd liczą na cudowne odbicie. Tak właśnie kończy się chciwość i nierealne założenia. Zapytajcie pracowników CDP o ich samopoczucie, stan zdrowia psychicznego i work-life-balance, a bardzo szybko dowiecie się jaka jest realna kondycja przedsiębiorstwa.
odpowiedź
User
Kuba
Premiera Cyberpunka to była doskonale przygotowana akcja. Sponsorzy, media i na końcu gracze zostali elegancko zrobieni na szaro. Uwierzyli we własne marzenia. Zarząd schował głowę w piasek, a pracownicy dostali po uszach. Ciekawe czy pan Kiciński ukończył grę na PS4 skoro mu tak gra super chodziła. I mam na myśli moment premiery, bo z czasem wyprowadzą te grę na prostą, ale czy ktokolwiek teraz powinien im wierzyć?
odpowiedź
User
Jesieniara
Brawo CD Projekt!

Media branżowe opiszą?
odpowiedź