SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Celem Banku Handlowego jest wzrost wolumenów kredytowych

Bank Handlowy stawia w tym roku na wzrost wolumenów kredytów zarówno detalicznych jak i dla firm. Liczy, że jakość portfela korporacyjnego poprawi się, choć poziom rozwiązywanych rezerw będzie niższy niż w 2010 roku, poinformował prezes Sławomir Sikora w czwartek.

Celem Banku Handlowego jest wzrost wolumenów kredytowych

"Mamy cel, aby w tym roku postawić na wolumeny. Chcemy zobaczyć efekt zbudowanego w 2010 roku fundamentu, co oczywiście nie oznacza, że będziemy rozdawać kredyty" - powiedział Sikora podczas konferencji prasowej.

Wartość kredytów detalicznych spadła o 1% kw/kw do 5,3 mld zł na koniec IV kw. 2010 r. Wolumen kredytów korporacyjnych wzrósł w tym czasie także o 1% w do 6,3 mld zł.

"Celem strategicznym na 2011 rok jest skompensowanie wzrostem wolumenu kredytów hipotecznych spadków kredytów konsumpcyjnych, związanego z wprowadzeniem rekomendacją T" - dodał.

Portfel kredytów hipotecznych wyniósł 319 mln zł na koniec 2010 roku , a w tym roku ma się "znacząco" zwiększyć.

Sikora spodziewa się w tym roku oczekiwanego od kilku kwartałów ożywienia w kredytach inwestycyjnych dla korporacji.

"W tym roku będziemy oczekiwali wzrostu kredytów inwestycyjnych, czyli takich  na co najmniej 3 lata. To mogą tez być fuzje i przejęcia  - na tym rynku radzimy sobie bardzo dobrze" - powiedział prezes.

Prezes spodziewa się, że jakość portfela kredytowego korporacji będzie poprawiać się w tym roku, choć w tej części rozwiązania rezerw będą mniejsze, niż w ub. roku. W detalu bank liczy na stabilizację odpisów.

"Z działalności operacyjnej wynika, że tych rezerw powinno być mniej w tym roku, bo poprawia się jakość portfela. W 2010 roku w korporacjach byliśmy beneficjentami rozwiązywania rezerw. Tu nie spodziewam się pogorszenia portfela, ale nie spodziewam się też rozwiązań takich jak w 2010 r." - powiedział Sikora.

Dodał, że szczyt rezerw w detalu bank ma już za sobą i ten trend powinien się utrzymywać.

"Drugie półrocze 2010 potwierdza, że portfel kredytów detalicznych ustabilizował się z tendencją do poprawy w tym roku" - zaznaczył.

Odpisy netto na utratę wartości wyniosły 242,5 mln zł w 2010 r., co oznacza spadek o 55,6% w skali roku, głównie dzięki rozwiązaniu rezerw w segmencie bankowości korporacyjnej. Wartość odpisów w tym segmencie była dodatnia i wyniosła 27,3 mln zł wobec 294,3 mln zł odpisów rok wcześniej. W segmencie detalicznym wartość odpisów wzrosła do 269,8 mln zł wobec 251,5 mln zł rok wcześniej.

Wskaźnik NPL w segmencie korporacyjnym spadł do 10,8% na koniec 2010 r. z 14,4% rok wcześniej, a w segmencie detalicznym wzrósł do 12,9% wobec 9,1% na koniec 2009 r.  (ISB)
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Celem Banku Handlowego jest wzrost wolumenów kredytowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl