SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat sprzeda Cellnexowi infrastrukturę nadawczą sieci Plus za 7,07 mld zł

Cellnex zawarł umowę z Cyfrowym Polsatem, na podstawie której kupi 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura za 7,07 mld zł. Transakcja ma zostać sfinalizowana w październiku br.

W komunikacie giełdowym Cyfrowy Polsat poinformował, że cena za 99,99 proc. udziałów Polkomtel Infrastruktury wyniesie 7,07 mld zł. Cyfrowy Polsat otrzyma 5,302 mld zł za 74,98 proc. udziałów spółki, a Polkomtel (należący w całości do Cyfrowego Polsatu) - 1,768 mld zł za 25,01 proc. udziałów.

- Powyższa cena sprzedaży (w tym jej części przypadające, odpowiednio, Spółce i Polkomtel), zostaną dodatkowo: (i) pomniejszone o określone płatności wykonywane przez Polkomtel Infrastruktura na rzecz Sprzedających i podmiotów powiązanych Sprzedających zrealizowane po dniu 31 grudnia 2020 r. oraz o kwotę tzw. wzrostu rentowności w związku z Umową Serwisową (jak zdefiniowano poniżej) za okres od 1 stycznia 2021 r. do ostatniego dnia miesiąca w którym nastąpi zamknięcie Transakcji; oraz (ii) powiększona o odsetki naliczane wg stopy 6% rocznie za okres od 1 stycznia 2021 r. do dnia zamknięcia Transakcji r. zgodnie z przyjętym w Umowie Sprzedaży mechanizmem locked-box - zaznaczono w komunikacie.

Transakcja musi zostać zaakceptowana przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jej finalizacja jest planowana na październik br.

Polkomtel Infrastruktura jest właścicielem pasywnych i aktywnych warstw mobilnej infrastruktury Grupy Polsat, składających się z około 7 tys. masztów telekomunikacyjnych, około 37 tys. różnych systemów on-air (w tym około 1 tys. systemów obsługujących 5G) oraz sieci transmisyjnej.

W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia ub.r. Polkomtel Infrastruktura zanotował 957,8 mln zł przychodów, 672,5 mln zł zysku EBITDA (wg MSSF16) i 116,1 mln zł zysku operacyjnego. Gotówkowe wydatki inwestycyjne spółki, obejmujące m.in. koszty budowy pierwszego etapu sieci 5G, wyniosły 433 mln zł.

Cellnex podał, że przejęcie Polkomtel Infrastruktury ma wygenerować roczne przychody na poziomie 280 mln euro i skorygowany zysk EBITDA w wysokości ok. 190 mln euro. Zapowiedział, że do 2030 roku przejęta spółka wybuduje 1,5 tys. wież telekomunikacyjnych.

Cyfrowy Polsat zarobi na inwestycje w 5G

- Nasz zamiar, aby współpracować z Cellnex Telecom przy dalszym rozwoju naszej sieci mobilnej, ma na celu umożliwienie jeszcze szybszego i bardziej efektywnego kosztowo uruchamiania nowoczesnych usług łączności dla naszych klientów, w tym obecnie w szczególności w technologii 5G - mówi Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu. - Aby nasi klienci mogli pracować, uczyć się, czy korzystać z rozrywki w coraz bardziej dynamicznie zmieniającym się świecie i w coraz większym stopniu opierającym się o komunikację i transmisję danych, będą potrzebować tak jak dotychczas niezawodnej sieci 5G - a w przyszłości również sieci kolejnych generacji - podkreśla.

- Byliśmy niezwykle zaintrygowani innowacyjnym i otwartym podejściem zespołu Grupy Polsat. Decyzja, żeby wystawić na sprzedaż zarówno pasywną, jak i aktywną część infrastruktury, jest nowością, niemniej jednak dostrzegamy sens biznesowy w takim podejściu. To wyraźnie wpisuje się w nasze zaangażowanie w rozwijanie tradycyjnego modelu operatora wieżowego w kierunku modelu zintegrowanego zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną - mówi Tobias Martinez, CEO Cellnexu.

Cyfrowy Polsat w komunikacie prasowym podkreśla,że w ramach współpracy Polkomtel skupi się na usługach i produktach telekomunikacyjnych, a Cellnex jako nowy właściciel Polkomtel Infrastruktury będzie odpowiadał "za dostarczenie zamówionej pojemności sieciowej w sposób najbardziej efektywny kosztowo".

- W pierwszej kolejności, podejście takie wzmocni możliwości inwestycyjne Grupy Polsat, która wkroczyła już w nowy cykl inwestycyjny rozpoczynając budowę pierwszej w Polsce sieci 5G i będzie dążyła do rozszerzenia zasięgu nowej technologii poprzez wykorzystywania dodatkowych lokalizacji. Po drugie, model ten jest otwarty na współpracy z kolejnymi najemcami celem uzyskania jeszcze większych oszczędności w obszarze rozwoju sieci w przyszłości. Po trzecie, partnerstwo to zapewni wyższy poziom zadowolenia klienta, szybsze wdrażanie nowych technologii oraz optymalizację istniejących w Polsce portfeli wieżowych - wylicza Cyfrowy Polsat.

Zaznacza, że nadal będzie właścicielem sieci rdzeniowej Polkomtelu wraz ze wszystkimi częstotliwościami służącymi do świadczenia usług w technologiach 2G, 3G, LTE oraz 5G. 

- Biorąc pod uwagę liczbę operatorów w Polsce oraz liczbę obecnych lokalizacji stacji wierzymy, że dla szybszego rozwoju sieci mobilnych zarówno 5G, jak i kolejnych generacji oraz zapewnienia mieszkańcom Polski możliwie jak najlepszej jakości usług, kluczowym jest współdzielenie infrastruktury pasywnej i aktywnej i gracze mobilni muszą podążać i będą podążali w tym kierunku. Nasze partnerstwo z Cellnex Telecom pozwoli zwiększyć liczbę nadajników, z których korzystają nasi klienci i będzie to można osiągnąć przy zastosowaniu efektywnego kosztowo podejścia - zapowiada Maciej Stec, wiceprezes ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

Umowę z Cellnexem z zadowoleniem przyjęli inwestorzy. W piątek rano akcje Cyfrowego Polsatu drożały o ok. 5 proc. przy spadku indeksów WIG i WIG20 o ponad 1 proc.

Cyfrowy Polsat szukał kupca dla Polkomtel Infrastruktury od września

W drugiej połowie września ub.r. Cyfrowy Polsat ogłosił rozpoczęcie przeglądu opcji strategicznych dotyczących Polkomtel Infrastruktury. Zapowiedział, że będzie analizował różne warianty, w tym „w tym w szczególności zbycie udziałów reprezentujących do 100 proc. kapitału zakładowego Polkomtel Infrastruktura, zbycie całości lub wybranych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej będącej własnością Polkomtel Infrastruktura, zawarcie partnerstwa strategicznego lub utworzenie joint-venture z inwestorem strategicznym”.

Doradcą finansowym Cyfrowego Polsatu w tym procesie był Trigon Investment Banking, a doradcą prawnym - kancelaria Greenberg Traurig Grzesiak.

Wraz z podpisaniem umowy z Cellnexem zakończono przegląd opcji strategicznych dot. Polkomtel Infrastruktury.

Do grupy kapitałowej Cyfrowego Polsatu oprócz Polkomtelu i powiązanych z nim spółek należą m.in. Telewizja Polsat, Eleven Sports, a od lipca Grupa Interia. W trzecim kwartale 2020 roku grupa zanotowała wzrost przychodów o 3,8 proc. r/r do 3 mld zł i kosztów operacyjnych o 2,4 proc. do 2,49 mld zł, dzięki czemu jej zysk netto poszedł w górę z 236,5 do 345 mln zł.

Cellnex przejmie 60 proc. spółki wieżowej Playa

W drugiej połowie października ub.r. Cellnex podpisał z francuską grupą Iliad, nowym właścicielem operatora telekomunikacyjnego Play, umowę kupna 60 proc. jego spółki zależnej z ok. 7 tys. wież nadawczych.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2021 roku, po uzyskaniu wymaganych zgód regulatorów. Jej wartość wyniesie ok. 804 mln euro.

Pod koniec listopada grupa Iliad sfinalizowała wezwanie do sprzedaży akcji Playa - kupiła 96,7 proc. jego walorów za 9,6 mld zł. W tym tygodniu ogłosiła przymusowy wykup pozostałych akcji.

Z kolei Orange Polska prowadzi rozmowy o sprzedaży połowy udziałów swojej spółki FiberCo z infrastrukturą światłowodową. Telekom poinformował o tym w sierpniu ub.r.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat sprzeda Cellnexowi infrastrukturę nadawczą sieci Plus za 7,07 mld zł

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
ale Solorz wykiwał PiS.
odpowiedź
User
widz555
Co na to Urząd Antymonopolowy? Infrastruktura GSM w jednych, do tego obcych rękach?
To kto będzie zarządzał 5G?
odpowiedź
User
Zxcvbnm
Dziwna decyzja
odpowiedź