SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Iliad przejmuje Play, za 97 proc. akcji zapłaci 9,6 mld zł

W ramach wezwania do sprzedaży akcji francuska Grupa Iliad przejmie 246,13 mln walorów stanowiących 96,7 proc. kapitału operatora telekomunikacyjnego Play Communications. Za akcje zapłaci 9,6 mld zł.

Article

Wezwanie na kupno 100 proc. akcji Play Communications zostało ogłoszone przez Grupę Iliad w drugiej połowie września. Firma zaproponowała cenę 39 zł za sztukę, o 27,4 proc. wyższą niż średnia arytmetyczna cen akcji Play z minionego półrocza.

Zapisy do sprzedaży przyjmowano od 19 października do 17 listopada. W drugiej połowie września Grupa Iliad porozumiała się już z głównymi akcjonariuszami Play, przejęcie od nich 40,2 proc. walorów telekomu sfinalizowała w środę.

W piątek Grupa Iliad poinformowała, że ogółem w ramach wezwania przejęła 246,13 mln akcji stanowiących 96,7 proc. kapitału Play. Przy cenie 39 zł za sztukę zapłaci za nie 9,6 mld zł, wezwanie zostanie rozliczone 25 listopada.

- Cieszymy się, że nasza oferta została przyjęta przez zdecydowaną większość dotychczasowych akcjonariuszy Play Communications. Iliad, dzięki posiadanemu doświadczeniu i silnej pozycji finansowej, wesprze Play w utrzymaniu konkurencyjnej pozycji na polskim rynku telefonii komórkowej oraz ułatwi mu wejście na rynek usług stacjonarnych. Dzięki temu polscy klienci detaliczni oraz przedsiębiorcy zyskają dostęp do jeszcze bardziej atrakcyjnej i kompleksowej oferty - zapewnia Thomas Reynaud, prezes Grupy Iliad.

- Ten nowy rozdział w historii Play przypada na 15-lecie istnienia i niezwykłego wzrostu firmy, która osiągnęła pozycję wiodącego operatora na polskim rynku telefonii komórkowej, zdobywając ponad 15 milionów abonentów - dodaje Jean-Marc Harion, prezes Play.

Pod koniec października zgodę na kupno Play przez Grupę Iliad wyraziła Komisja Europejska.

Play z nową radą dyrektorów, zniknie z giełdy

W środę wraz z przejęciem 40,2 proc. akcji Play od głównych akcjonariuszy Grupa Iliad zmieniła skład jego rady dyrektorów. Zrezygnowali wszyscy jej dotychczasowi członkowie.

Do rady weszli natomiast menedżerowie Grupy Iliad: dyrektor ds. marketingu Camille Perrin, dyrektor finansowy Nicolas Jaeger, dyrektor działu prawnego Shahrzad Sharvan, dyrektor generalny Thomas Reynaud, dyrektor operacyjny Nicolas Thomas oraz wiceprzewodniczący rady dyrektorów Maxime Lombardini. Perrin, Jaeger i Sharvan objęli funkcję dyrektorów klasy B, a Reynaud, Thomas i Lombardini - dyrektorów klasy C.

Natomiast w drugiej połowie października grupa Iliad zawarła umowę sprzedaży 60 proc. spółki zależnej Play Communications z ok. 7 tys. wież nadawczych. Kupującym jest Cellnex, a cena transakcji wyniesie ok. 804 mln euro.

Sukces wezwania ogłoszonego przez Grupę Iliad oznacza, że w najbliższym czasie Play zniknie z warszawskiej giełdy. Nowy właściciel posiadając 96,7 proc. akcji będzie mógł przejąć resztę w ramach wykupu przymusowego (żeby skorzystać z tej opcji, trzeba mieć minimum 95 proc. akcji). Play zadebiutował na giełdzie w połowie 2017 roku, w ofercie pierwotnej sprzedano walory telekomu za 4,4 mld zł, po 36 zł za sztukę.

W trzecim kwartale br. Play Communications zanotował 1,8 mld zł przychodów, 1,39 mld zł kosztów operacyjnych i 269,8 mln zł zysku netto. Na koniec września telekom miał 12,9 aktywnych klientów: 9,05 mln abonentów i 3,85 mln użytkowników ofert prepaid. W zeszłym kwartale telekom zyskał 388 klientów prepaidowych przejętej sieci Virgin Mobile Polska.

Iliad ma 26 mln klientów we Francji i Włoszech

Grupa Iliad jest obecna we Francji (w 2012 grupa weszła w telefonię komórkową, startując z ofertą pod nazwą Free Mobile) i Włoszech (działa o od dwóch lat), mając tam 26 mln klientów.  Firma zatrudnia 11 tys. osób.

- Play i iliad mają tą samą historię. Obie firmy weszły na swoje ustabilizowane rynki telekomunikacyjne jako ostatni gracze. Od tamtej pory rozwijały się niezwykle szybko i obu udało się zostać liderami na swoich rynkach, zachowując wciąż filozofię bycia challengerami - zapewniał Play w komunikacie informującym o wezwaniu na jego akcje.

- Jesteśmy przekonani, że Iliad wesprze Play w utrzymaniu konkurencyjnej pozycji na polskim rynku oraz w inwestycjach w rozwój usług telekomunikacyjnych w Polsce, z korzyścią dla polskich klientów detalicznych oraz przedsiębiorców. Jednocześnie, jesteśmy w Play przekonani, że ta transakcja przyczyni się do międzynarodowego rozwoju grupy Iliad - podkreślono.

Dołącz do dyskusji: Grupa Iliad przejmuje Play, za 97 proc. akcji zapłaci 9,6 mld zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zenek 101
Eh ci Francuzi, wymienili calo rade wylaxznie na swoich. Zero miejsca dla ludzi, ktorzy stowrzyli sukces Play. Strasznie wyysoko trzeba nos nosic, zeby tak postepowac.

Jak wlascicielem Polskapresse był Hersant, to szefem byl Francuz a Francuzi mieli najwiecej do powiedzienia. Kiedy firme przejeli Niemcy wywalili Francuzow ale nie zatrudnili zadnego swojego. Tylko Polakow. Taka mala roznica mentalnosci.
odpowiedź
User
Max
Francuzy zawsze uważają się za coś lepszego. I zawsze dają ciała
odpowiedź