SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Policja w ofensywie przeciwko hakerom. Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowe przepisy dotyczące powołania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Jednostka będzie się zajmować ściganiem przez policjantów przestępstw dokonywanych w sieci. Zgodnie z planem biuro rozpocznie funkcjonowanie w 2025 roku i będzie kosztować Skarb Państwa 4,4 mld złotych. Funkcjonariusze służący w CBZC mogą otrzymać dodatki do 130 procent przeciętnego wynagrodzenia policjantów.

Article

Prace nad nowelizacją ustawy o policji przewidującą powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) trwały od wielu miesięcy. Teraz została ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowelizacja zakłada stworzenie centralnej jednostki policyjnej zajmującej się ściganiem szeroko rozumianej przestępczości w sieci.

Czytaj także: Uwaga na cyberprzestępców udających banki i firmy kurierskie. Można stracić pieniądze

W trakcie prac nad przepisami przyjęto senackie poprawki do ustawy. Dotyczyły one m.in. możliwości blokowania kont bankowych w związku z prowadzonymi postępowaniami operacyjnymi.

Czym zajmie się CBZC?

Jak informuje rząd obecnie w rozmaitych jednostkach policji działa 350 funkcjonariuszy, którzy posiadają kompetencje związane ze ściganiem cyberprzestępczości. Natomiast, jak głosi komunikat „nowa jednostka będzie odpowiadać za realizację zadań w zakresie rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw. Wiąże się z tym również wspieranie w niezbędnym zakresie pozostałych jednostek organizacyjnych policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu tej przestępczości.

Według zapowiedzi CBZC ma być organem na szczeblu krajowym, który zajmie się dochodzeniami w wypadku 10 rodzajów cyberprzestępstw. Na liście są m.in. ściganie pedofilii, dziecięcej pornografii, fałszywych alarmów, hakerstwa, niszczenia danych oraz cyberataków, włamań do systemów informatycznych i oszustw dokonywanych w sieci.

Rekrutacja i dodatkowe pieniądze

Przepisy dotyczące nowej jednostki policji przewidują zapewnienie odpowiedniego zaplecza finansowego i kadrowego CBZC. W założeniach stworzenie biura będzie kosztowało do 4,4 mld zł w ciągu nadchodzących 10 lat.

W 2022 r. budowa jednostki pochłonie 117 mln zł, aby później rosnąć do kwoty 765 mln w roku 2025. Wówczas też CBZC ma zacząć w pełni funkcjonować. Siedziba jednostki powstanie w Warszawie, jej koszt zaplanowano na ok. 450 mln zł.

Co z ludźmi? Według zapewnień żaden z pracujących obecnie 350 funkcjonariuszy zajmujących się ściganiem cyberprzestępców nie straci posady, natomiast do końca 2025 r. na potrzeby nowej służby ma pracować 1,8 tys. policjantów. W 2022 r. posady w CBZC dostanie 300 osób, a w kolejnych latach (do 2025 r.) kolejni funkcjonariusze zasilą siły biura.

Czytaj także: Cyberprzestępcy wykradli kryptowalutę o wartości około 150 tys. dolarów. Ofiarą ataku padli użytkownicy nowej platformy NFT

Zgodnie z planem policjanci pracujący na potrzeby CBZC będą mogli liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Otrzymają stały dodatek wynoszący od 70 do 130 proc. średniego miesięcznego uposażenia funkcjonariuszy polskiej policji.

W ustawie uregulowano także kwestie związane z kierowaniem policjantów na przeszkolenie, do szkoły, na studia wyższe lub podyplomowe w kraju lub za granicą, a także na aplikacje w zawodach prawniczych, realizowane poza jednostkami szkoleniowymi policji.

Przewidziano też zawarcie umowy, gdy koszt nauki przekraczać będzie kwotę sześciokrotności wysokości wynagrodzenia minimalnego. Ustawa określa także przypadki, w których powstanie konieczność zwrotu kosztów poniesionych na naukę oraz możliwość zwolnienia z obowiązku zwrotu - w szczególnych przypadkach uzasadnionych sytuacją życiową, rodzinną lub materialną.

Dołącz do dyskusji: Policja w ofensywie przeciwko hakerom. Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl