SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Centrum medialne przy granicy z Białorusią ruszy w piątek, Straż Graniczna podała zasady dla dziennikarzy

We wsi Popławce położonej między Sokółką i Kuźnicą (Podlaskie) w piątek zacznie działać centrum prasowe dla mediów relacjonujących sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Natomiast Straż Graniczna opublikowała zasady obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią, na którym wprowadzono zakaz przebywania niezamieszkałych tam osób.

Centrum medialne przy granicy z Białorusią, fot. https://twitter.com/MDzienynskiArticle

Jak podał Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej, o infrastrukturę obiektu zbudowanego na potrzeby dziennikarzy w Popławcach (adres: Popławce 29) zadbała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. To lokalizacja poza terenem przygranicznym objętym ograniczeniami obowiązującymi od 1 grudnia.

W centrum, które ma działać w godzinach 7-21 (z możliwością zmiany w zależności od sytuacji na granicy) będą odbywały się m.in. konferencje prasowe czy - jak podano - specjalne warsztaty z ekspertami od tematyki wschodniej na temat sytuacji geopolitycznej.

Urząd opublikował też zasady udzielania akredytacji. Przyjęto w nich, że z uwagi na sytuację epidemiczną w centrum prasowym jednocześnie może pracować jeden zespół z danej redakcji; w skład jednego zespołu mogą wchodzić maksymalnie trzy osoby. "Z uwagi na konieczność zachowania reżimu epidemicznego, organizator zastrzega sobie prawo do ograniczeń w udzielaniu akredytacji" - podał PUW.

Maile z wnioskami o akredytację należy kierować na adres media.granica@kprm.gov.pl, zawierające: imię i nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej oraz zdjęcie.

Straż Graniczna podała zasady wizyt dziennikarzy w strefie przygranicznej

Wcześniej Straż Graniczna opublikowała zasady obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią. Termin i miejsce wizyty wyznaczy miejscowy komendant SG, a propozycje w tym zakresie zgłaszać będą dziennikarze. W wizycie może wziąć udział jeden dziennikarz (w przypadku TV również operator) lub fotoreporter redakcji.

Zgłoszenie na adres mailowy akredytacje.kg@strazgraniczna.pl powinno zawierać imię i nazwisko, PESEL (w przypadku braku - informacje o obywatelstwie i numer paszportu), numer telefonu, zaświadczenie z redakcji o współpracy, proponowany termin i miejsce (placówkę Straży Granicznej) wizyty, zgodę na procedurę weryfikacji, a także oświadczenia o świadomości zagrożeń związanych z udziałem w wizycie oraz o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby organizacji wizyty przez Straż Graniczną.

SG zaznaczyła, że warunkiem uczestniczenia w wizycie jest przejście szkolenia organizowanego bezpośrednio przed rozpoczęciem wizyty. "Warunki do organizowania wizyty zapewnia SG. Straż Graniczna ustala termin trwania wizyty oraz szczegóły trasy, jaką przemieszczają się uczestnicy wizyty w pasie granicznym - biorąc pod uwagę sytuację na granicy i bezpieczeństwo uczestników" - czytamy na stronie SG.

Transport uczestnikom wizyty zapewniać będzie Straż Graniczna przy współpracy z Wojskiem Polskim i innymi służbami mundurowymi.

Po wygaśnięciu stanu wyjątkowego rozporządzenia szefa MSWiA

Od środy do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Zakaz, na mocy rozporządzeń ministra spraw wewnętrznych i administracji, wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią.

Wcześniej na tym samym obszarze, od 2 września przez 90 dni, obowiązywał stan wyjątkowy.

Dołącz do dyskusji: Centrum medialne przy granicy z Białorusią ruszy w piątek, Straż Graniczna podała zasady dla dziennikarzy

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ile
pieniędzy to kosztowało?
odpowiedź
User
strap
czy warubkiem udzielenia akredytacji będzie napisanie listu pochwalnego do najwspanialszego prezesa świata ?
odpowiedź
User
YKK
Chłopaki z baraków?
odpowiedź