SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Centrum Szyfrów Enigma ma nowe logo

Logo inspirowane płachtami Zygalskiego, czyli jednym z narzędzi stosowanych do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej będzie znakiem Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Logo ma stanowić część systemu identyfikacji i komunikacji wizualnej nowej instytucji kultury.

Article

Pierwsi zwiedzający będą mogli odwiedzić Centrum Szyfrów Enigma latem 2021 roku. Instytucja przybliżać będzie sekrety kryptologii i przypominać historię polskich matematyków - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy złamali kod Enigmy.

fot. New Amsterdam/UMP

Placówka zlokalizowana będzie w budynku Collegium Martineum, przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki. Obecnie w budynku prowadzone są intensywne prace remontowe.

- Centrum Szyfrów Enigma będzie miejscem łączącym historię ze współczesnością. Dzięki nowoczesnej multimedialnej ekspozycji zwiedzający poznają dzieje kryptologii, przejdą kurs szyfrowania, a także zaznajomią się z osiągnięciami naszych matematyków, które przełożyły się na skrócenie II wojny światowej. Pokażemy również, jakie jest obecnie wykorzystanie osiągnięć kryptologii w cyfryzacji - zaznaczył zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

 

Centrum Szyfrów Enigma z identyfikacją wizualną

Na kilka miesięcy przed otwarciem instytucji, zaprezentowano system identyfikacji i komunikacji wizualnej Centrum Szyfrów Enigma.

"Wskazania projektowe, zawarte w księdze znaku, opisują graficzne i słowne składniki reprezentujące tożsamość wizualną placówki. Obejmują one nazwę instytucji, logo i inne elementy, takie jak kolor, typografia, grafika, komunikacja i scenografia" - podał Urząd Miasta Poznania.

„Logo instytucji inspirowane jest płachtami Zygalskiego, czyli jednym z narzędzi stosowanych do złamania kodu Enigmy, które miało postać arkusza papieru perforowanego drobnymi kwadratami. W logo jednak można dostrzec wpływy nie tylko analogowych rozwiązań, lecz także współczesnych, jak piksele. To zabieg mający na celu podkreślenie związków prac kryptologów z dalszym rozwojem technologii komputerowych oraz zapoczątkowaniem rewolucji cyfrowej" - wskazano.

Magistrat tłumaczył, że logotyp składa się z dwóch elementów: symbolu i typografii. Podstawową cząstką konstrukcyjną jest kwadrat, który układa się w skrót "CS" (nawiązanie do nazwy instytucji), obok prezentowany jest napis - "CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA". Logo może występować także w wersji rozszerzonej, używanej w oficjalnej komunikacji, z dodatkowym tekstem - "IM. M. REJEWSKIEGO, J. RÓŻYCKIEGO, H. ZYGALSKIEGO".

„Oficjalnymi kolorami Centrum są żółty i czarny, które będą stosowane jako dominująca paleta kolorów np. w logo, podpisach pod eksponatami, na tablicach informacyjnych, piktogramach czy ulotkach. Autorem identyfikacji wizualnej jest firma New Amsterdam, odpowiedzialna również za przygotowanie multimedialnej ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma. Zajmujące się tworzeniem i realizacją narracyjnych koncepcji wystawienniczych, krakowskie przedsiębiorstwo ma na swoim koncie m.in. wystawę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także ekspozycję w Bletchley Park pod Londynem, gdzie mieściła się siedziba brytyjskich kryptologów" – poinformował magistrat.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, partnerem inwestycji, na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyło blisko 30 mln zł. Operatorem nowej atrakcji stolicy Wielkopolski będzie Poznańskie Centrum Dziedzictwa (dawniej Centrum Turystyki Kulturowej "TRAKT").

Za budowę CSE odpowiedzialne jest konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam.

Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z UAM oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Centrum Szyfrów Enigma ma nowe logo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl