SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ceny paliw mogą wzrosnąć w przyszłym tygodniu

Ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego mogą wzrosnąć w trakcie najbliższego weekendu i na początku przyszłego tygodnia, oceniają analitycy Domu Maklerskiego Reflex w raporcie tygodniowym. Według nich będą to podwyżki rzędu 15 - 25 zł/1000 l. Wyższe ceny hurtowe wpłyną prawdopodobnie na wzrost cen benzyny na stacjach paliwowych.

Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw
 

   Euro 95  Superplus 98  ON  LPG
PKN Orlen  4,40  4,63  3,99  2,19
St. Lotos  4,41  4,66  4,00  2,19
Koncerny  4,42    4,02  2,20
prywatni  4,37  4,57  4,00  2,17
średnia 4-02-2010  4,39  4,59  4,00  2,18


 

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex

Mijający tydzień charakteryzuje bardzo duża zmienność po stronie czynników wpływających na poziom cen paliw na rynku krajowym. Z jednej strony gwałtowna zmiana cen ropy i paliw gotowych na rynku europejskim, z drugiej silne wahania kursu złotego wobec dolara amerykańskiego. W konsekwencji na rynku hurtowym notowaliśmy na zmianę podwyżki i obniżki cen hurtowych. W konsekwencji w piątek, 5 lutego, metr sześcienny Eurosuper 95 w hurcie kosztuje 3307 PLN, tj. 17 zł mniej niż przed tygodniem. Od 2 do 7 PLN więcej niż przed tygodniem trzeba zapłacić za metr sześcienny oleju napędowego. Na weekend i początek przyszłego tygodnia prawdopodobne są podwyżki cen hurtowych zarówno oleju napędowego jak i benzyny rzędu 15 - 25 PLN/1000 l.

Dalsze wahania cen obserwujemy na stacjach. Jedynie tankujący LPG nie odczuwają w ostatnich dniach zmian cen. Litr autogazu kosztuje średnio 2,18 zł, czyli tyle co w ubiegłym tygodniu. Nieznacznie mniej, średnio 1 grosz, zapłacimy za litr oleju napędowego, ale na pojedynczych stacjach obniżki dochodziły do 3 - 4 groszy na litrze. Średnia cena w tym tygodniu kształtuje się na poziomie około 4,00 zl/l.

Dobrych wiadomości nie mamy dla tankujących benzynę bezołowiową Eurosuper 95. Na części stacji za litr Eurosuper 95 płacimy nawet 8 - 10 groszy więcej niż przed tygodniem. Podwyżki cen mogą objąć w następnych dniach kolejne stacje. Tymczasem średnia cena Eurosuper 95 w kraju kształtuje się na poziomie 4,39 zł/l.

Ceny ropy naftowej Brent w piątek rano pozostają powyżej poziomu 71$, ropa WTI w Nowym Jorku oscyluje wokół poziomu 73$. Wzrost cen ropy z pierwszej połowy tygodnia został całkowicie skompensowany czwartkowym gwałtownym spadkiem cen. Ceny ropy podczas czwartkowej sesji spadły ponad 5% (3,84 $) i był to największy jednodniowy dolarowy spadek cen od 29 lipca 2009 roku. Tym samym pierwszy tydzień lutego na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem dużej zmienności cen, która jest wynikiem rozwoju sytuacji na rynku walutowym. Kurs EUR/USD spadł poniżej poziomu 1,3700 wszystko za sprawą spekulacji i ryzyka poważnych problemów finansowych grożących Hiszpanii, Portugalii i Grecji. Poza tym obserwowaliśmy dużą aktywność ze strony funduszy hedgingowych, które szybko likwidowały pozycje na ropie. Dziś ważne będą dane z amerykańskiego rynku pracy odnośnie stopy bezrobocia i zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, tak więc po południu znów może być nerwowo. Utrzymanie poziomów wspar! ć w rejonie 68- 70$ dla ropy Brent i 70-71$ w przypadku ropy WTI będzie kluczowe dla średnioterminowych ruchów cen. Jeśli rynek po raz kolejny obroni wsparcia wówczas najprawdopodobniej najbliższe tygodnie przyniosą wahania cen ropy w obszarze 70-78$.

Departament Energii w USA poinformował w środę o wzroście zapasów ropy 2,3 mln bbl, który jest wynikiem wzrostu importu ropy i nadal stosunkowo niskiego poziomu konsumpcji. Import ropy do USA wzrósł w minionym tygodniu o 0,6 mln bbl/d do poziomu 8,4 mln bbl/d. Natomiast nadal wielkość importu jest 1,4 mln bbl/d niższy niż przed rokiem. Konsumpcja produktów ropopochodnych w USA pozostaje na poziomie 18,8 mln bbl/d, 2% poniżej wolumenu z roku ubiegłego, dlatego też rafinerie amerykańskie utrzymują niską wielkość produkcji. Moce przerobowe obecnie są na poziomie 77,7% i jest to najniższy poziom od prawie 20 lat (pomijając sezony huraganowe, kiedy okresowo zdolności przerobowe spadały nawet do 66%).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ceny paliw mogą wzrosnąć w przyszłym tygodniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl