SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Charlie Hebdo” żartuje ze śmierci syryjskiego dziecka, internauci oburzeni

Na okładce najnowszego numeru satyrycznego pisma „Charlie Hebdo” redakcja umieściła rysunek kpiący ze śmierci trzyletniego Aylana Kurdiego, jednego z syryjskich uchodźców, który utonął próbując wraz z rodziną znaleźć schronienie w Europie. Internet jest oburzony publikacją, a brytyjskie Stowarzyszenie Czarnoskórych Prawników rozważa skierowanie sprawy do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Article

Na rysunku, który znalazł się na okładce ostatniego numeru „Charlie Hebdo”, pokazano leżącego na plaży martwego chłopca (rysunek wzorowany jest na znanej z mediów fotografii wykonanej na tureckim wybrzeżu), nad którym umieszczono napis: „Tak blisko do celu”. Obok na rysunku widać wizerunek reklamy McDonald’s o treści: „Promocja menu dla dzieci - dwa w cenie jednego!”.

Rysunek jest wyraźnym nawiązaniem do wydarzeń z początku września br., gdy na tureckiej plaży znaleziono ciało trzyletniego syryjskiego dziecka Aylana Kurdiego, które utonęło w Morzu Egejskim podczas próby przedostania się wraz z rodziną do Europy. Zdjęcie przedstawiające leżące na brzegu ciało chłopca obiegło światowe media, a także platformy społecznościowe jako symbol tragedii syryjskich uchodźców.

Redakcja „Charlie Hebdo” nie poprzestała jedynie na okładkowym rysunku. Wewnątrz numeru umieszczono inną grafikę, na której Chrystusowi idącemu po powierzchni wody towarzyszy komentarz: „Dowód na to, że Europa jest chrześcijańska”. Kolejny dymek głosi: „Chrześcijanie chodzą po wodzie”. Obok na rysunku widać wystające z wody nogi dziecka z podpisem: „Muzułmańskie dzieci toną”.

Po opublikowaniu w internecie obu rysunków przygotowanych przez „Charlie Hebdo” na profilu pisma na Facebooku, a także w serwisie Twitter pojawiło się wiele komentarzy potępiających tygodnik. Internauci powszechnie wyrażali swoje oburzenie i niesmak wywołany brutalnymi żartami z dramatu syryjskich uchodźców.

 

 

 

Jednym z krytykujących „Charlie Hebdo” w tej sytuacji jest Barrister Peter Herbert, szef brytyjskiego Stowarzyszenia Czarnoskórych Prawników, który nazwał tygodnik rasistowskim i ksenofobicznym, a zamieszczone rysunki według niego świadczą o moralnym upadku Francuzów. W kolejnym wpisie twitterowym Herbert przyznał, że jego stowarzyszenie rozważa wniesienie do Międzynarodowego Trybunału Karnego oskarżenia przeciwko „Charlie Hebdo” o podburzanie do nienawiści.

 

 

O „Charlie Hebdo” stało się głośno po tym, jak w styczniu br. redakcja została zaatakowana przez islamskich terrorystów. Zginęło wówczas 12 osób, w tym dziennikarze i członkowie kierownictwa tygodnika. Zamach na „Charlie Hebdo” stał się symbolem walki o wolność słowa, a sam tytuł po dramatycznych wydarzeniach mocno zyskał na popularności, przy okazji poprawiając w istotny sposób swoją nie najlepszą wcześniej sytuację finansową.

„Charlie Hebdo” od początku działalności wyrażał krytyczne nastawienie do wielu religii, także wobec islamu. Na łamach pisma często pojawiały się żarty na temat Mahometa, choć w lipcu br. redakcja zapowiedziała, że nie będzie więcej publikować karykatur islamskiego proroka, bowiem obroniła już nieskrępowane prawo każdego do karykatury.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Charlie Hebdo” żartuje ze śmierci syryjskiego dziecka, internauci oburzeni

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Hie, hie. Czarnoskóry prawnik teraz widzi rasizm i ksenofobię Charlie Hebdo a pewnie kilka miesięcy temu chodził z karteczką Je suis Charlie.
28 12
odpowiedź
User
dent
Ten dzieciak utonął dlatego, ponieważ jego odpowiedzialny tatuś zapragną mieć czarujący uśmiech i dowiedział się, że w Europie usługi stomatologiczne są za darmo.
30 14
odpowiedź
User
Harry Hole
Nie był synem uchodźcy tylko przemytnika...taka drobna różnica.
25 10
odpowiedź
User
pavv
Przecież u nich dziecko jest towarem. Jedno zginie to robią sobie kolejne.
20 12
odpowiedź
User
hre
"Internauci oburzeni". Też jestem internautą i nie jestem oburzony. Proszę poprawić tytuł i darować sobie taką tabloidyzację.
21 12
odpowiedź