SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ChatGPT pisze notatki za lekarzy

ChatGPT tworzy administracyjne notatki dziesięć razy szybciej niż lekarz – pokazało nieduże, pilotażowe badanie. Według naukowców system może z czasem odciążyć personel medyczny.

Zespół z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) znalazł kolejne zastosowanie dla systemu sztucznej inteligencji ChatGPT. We współpracy ze szpitalem Uniwersyteckim w Bazylei (Szwajcaria) naukowcy przeprowadzili pilotażowy test sprawdzający, jak system ten radzi sobie z pisaniem administracyjnych notatek, które obecnie piszą lekarze.

Wyniki działania algorytmu oceniało 15 specjalistów.

Sztuczna inteligencja (SI) okazała się 10 razy szybsza od człowieka, przy zachowaniu podobnej dokładności.

W projekcie wykorzystano sześć wymyślonych medycznych przypadków.

„Od lat toczy się debata o tym, jak usprawnić opiekę zdrowotną. Dzięki postępom w generatywnej SI i modelom językowym, powstały nowe możliwości redukcji obciążenia administracyjnego personelu medycznego. Pozwolą one lekarzom na wydłużenie czasu spędzanego z pacjentem” – mówi Cyrus Brodén, lekarz i naukowiec z Uniwersytetu w Uppsali, współautor pracy, która ukazała się w magazynie „Acta Orthopaedica”.

Prace administracyjne zabierają niemałą część czasu lekarzy 

Jak zwracają uwagę badacze, prace administracyjne zabierają niemałą część czasu lekarzy, a to powoduje, że mniej uwagi mogą poświęcić oni pacjentom; generuje to również dodatkowy stres.

„Nasza interpretacja tych wyników jest taka, że modele takie jak ChatGPT-4 mają potencjał, aby zmienić sposób zajmowania się pracami administracyjnymi w służbie zdrowia. Wierzę, że generatywna SI będzie miała kluczowy wpływ na opiekę zdrowotną i już teraz widzimy początek ekscytującej przyszłości” – stwierdza dr Brodén.

Teraz naukowcy przygotowują się do badania na tysiącu prawdziwych przypadków.

„To będzie interesujący i wymagający wielu zasobów projekt, w którym weźmie udział wielu partnerów. Pracujemy już nad sposobem zarządzania danymi i kwestiami poufności, aby rozpocząć wkrótce to badanie” – informuje specjalista.

Dołącz do dyskusji: ChatGPT pisze notatki za lekarzy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ponury Grabaz
Niedlugo sztuczna inteligencja,bedzie badac / leczyc pacjenta. Okaze sie,ze lekarze beda zbedni ;-)
3 1
odpowiedź
User
Heniek
Niedlugo sztuczna inteligencja,bedzie badac / leczyc pacjenta. Okaze sie,ze lekarze beda zbedni ;-)

A potem i pacjenci ;) Taki system gdzie twórca usług i odbiorcą są zbędni.
1 0
odpowiedź