SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Chojna-Duch: wzrost PKB w 2012 r. może sięgnąć nawet 3,5 proc.

Wzrost gospodarczy w 2012 r. może wynieść nawet 3,5%, ale wiele zależy od sytuacji globalnej oraz polityki gospodarczej rządu, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Elżbieta Chojna-Duch. W jej ocenie, w takiej niepewnej sytuacji stopy procentowe w 2012 r. mogą zarówno wzrosnąć, jak i zostać obniżone.

Chojna-Duch: wzrost PKB w 2012 r. może sięgnąć nawet 3,5 proc.

"Wzrost gospodarczy z pewnością będzie pod wpływem czynników zewnętrznych w istotnym zakresie, a więc nieco spowolni. Na ile 'nieco', to zobaczymy, ale nie sądzę, aby było to istotne obniżenie tego wskaźnika" - powiedziała Chojna-Duch dziennikarzom w kuluarach konferencji pt. "Ku większej integracji i stabilności Europy: wyzwania dla strefy euro oraz Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej".

W jej ocenie, w tym roku wzrost mamy dobry, w okolicach 4,0%, więc w przyszłym roku może to być między 3 a 4%, a dokładniej "3 plus". Jednak jaki będzie zależeć może od decyzji w zakresie polityki gospodarczej, czyli zarządzania kryzysem i zarządzania długiem. "W przyszłym roku możliwe jest nawet 3,5% wzrostu PKB" - podsumowała.

Członek Rady oceniła także, że w obecnej sytuacji gospodarcze w kraju, a szczególnie za granicą za wcześnie jest dyskutować o zmianie nastawienia w polityce pieniężnej.

"Jeśli chodzi o stopy procentowe przedwczesne jest mówić, w jakim kierunku pójdą w 2012 r., mogą zarówno wzrosnąć, jak i zostać obniżone" - zastrzegła Chojna-Duch.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Chojna-Duch: wzrost PKB w 2012 r. może sięgnąć nawet 3,5 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl