SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ciemnoskóra burmistrzyni Chicago nie udziela wywiadów białym dziennikarzom

Stojąca na czele Chicago Lori Lightfoot nie chce udzielać wywiadów białym dziennikarzom. To jej wyraz sprzeciwu wobec małej liczby reporterów z mniejszości w mieście, gdzie co druga osoba nie jest biała.

Lori Lightfoot Article

Lori Lightfoot jest burmistrzynią Chicago od  2019 roku. Z okazji połowy pierwszej kadencji ogłosiła, że wywiadów w formule "jeden na jeden" będzie udzielać tylko dziennikarzom, którzy nie są biali. To jej wyraz sprzeciwu wobec nierówności w lokalnych mediach, które "reprezentują w przytłaczającej mierze biali, i to głównie mężczyźni”.

- Wstyd, że w 2021 roku korpus prasowy przy ratuszu jest w przeważającej części biały, podczas gdy ponad połowa miasta identyfikuje się jako czarni, Latynosi, AAPI (Amerykanie wywodzący się z Azji i Wysp Pacyfiku) czy rdzenni Amerykanie - grzmiała polityczka na Twitterze. - Chicago jest miastem światowej klasy. Nasze lokalne media powinny odzwierciedlać różnorodność kultur, które je tworzą - dodała.

Burmistrzyni Chicago walczy z systemowym rasizmem

Postawa Lightfoot spotkała się z wieloma pozytywnymi komentarzami, ale i z krytyką. Negatywnie o manifeście burmistrzyni wypowiedział się Gregory Pratt, reporter „Chicago Tribune” latynoskiego pochodzenia. Na Twitterze napisał, że miał już umówiony wywiad z polityczką, jednak zrezygnował, argumentując, że "politycy nie mają prawa wybierać, kto ich relacjonuje” – napisał.

Lori Lightfoot broi swojego stanowiska, twierdząc, że chce walczyć w ten sposób z systemowym rasizmem. - Zatrudnijcie reporterów innych ras, a zwłaszcza kobiety innych ras, żeby relacjonowali chicagowską politykę - zaapelowała do mediów.   

Lori Lightfoot  jest pierwszą czarną kobietą na stanowisku burmistrza Chicago, a także pierwszą kobietą spośród burmistrzów otwarcie przyznającą się do orientacji homoseksualnej.