SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co dziesiąta kobieta w ciąży pije alkohol

Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Związku Pracodawców Polski 10 proc. Polaków uważa, że kobiety mogą spożywać alkohol w trakcie ciąży.

Co dziesiąta kobieta w ciąży pije alkohol

Z kolei 14 proc. badanych jest zdania, że niewielkie ilości alkoholu wypijanego przez kobietę w ciąży nie szkodzą ani jej, ani dziecku. 34% Polaków deklaruje, że było świadkiem, kiedy kobieta w ciąży piła alkohol.

Tymczasem nawet niewielka ilość alkoholu wypita przez ciężarną może mieć negatywne i nieodwracalne skutki dla dziecka. Niesie bowiem za sobą ryzyko, że dziecko urodzi się z Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS). Edukację Polaków w tym zakresie od 2008 r. prowadzi Polski Przemysł Spirytusowy w ramach cyklicznej kampanii „Lepszy start dla Twojego dziecka”.  Międzynarodowa społeczność od 1999 r. w dniu 9 września obchodzi Światowy Dzień FAS, by zwrócić uwagę, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, jaką może wypić kobieta w ciąży. Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie ZP PPS świadomość istnienia Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS) deklaruje 44 proc. Polaków.

Jak wynika z badania 88 proc. Polaków uważa, że kobieta w ciąży w ogóle nie powinna spożywać alkoholu. 7 proc. badanych jest zdania, że może wypić od czasu do czasu kieliszek czerwonego wina. Opinię taką podziela 10 proc. kobiet w wieku 18-35 lat.

Aż 67% Polaków ma świadomość, że spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu przez kobietę w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, zaś blisko co drugi zdaje sobie sprawę z ryzyka poronienia i przedwczesnego porodu. Taka sama liczba respondentów (po 48 proc.) słusznie wskazuje, że na skutek picia nawet niewielkich ilości alkoholu przez ciężarną dziecko może urodzić się mniejsze, a także może mieć problemy z pamięcią i uczeniem się. Na ryzyko wystąpienia FAS powołuje się 44 proc. Polaków.
 
Badanie „Opinie Polaków na temat spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży” zostało zrealizowane przez TNS OBOP na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy w okresie 5 - 8 sierpnia 2010 r. metodą Omnimas na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej. Kobiety w wieku 18-35 lat stanowiły 174 osoby.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co dziesiąta kobieta w ciąży pije alkohol

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Andrzej
Nawet niewielka ilość alkoholu szkodzi nienarodzonemu płodowi. Więcej odpowiedzialności proszę Pań! Pozdrawiam
odpowiedź