SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co dziesiąty Polak ma tatuaż, średnia cena - 346 zł (infografika)

Niemal co dziesiąty Polak w wieku pomiędzy 15 a 50 rokiem życia posiada tatuaż, a prawie co trzeci niemający tatuażu, chciałby go mieć - wynika z badania Grupy IQS.

Ludmiła Kozłowska, fot. Nowa TVArticle

9 proc. osób w wieku 15-50 lat posiada tatuaż, a prawie co trzeci Polak (27 proc. odpowiedzi) niemający tatuażu, chciałby go mieć. Częściej tatuaż chciałyby posiadać młode kobiety (do ukończenia 24 roku życia, posiadające wykształcenie poniżej średniego, żyjące na wsi).

Wśród powodów, dla których Polacy robią sobie tatuaże, najczęstsza jest chęć posiadania takiej ozdoby ciała. Twierdzi tak zdecydowana większość respondentów, bo 67 proc. wszystkich osób udzielających odpowiedzi na pytanie (odpowiadały tak głównie osoby w wieku 25-34 lata, posiadające wykształcenie wyższe). Drugim częstym powodem decydowania się na tatuaż jest ich subiektywna ocena wyglądu tatuażu na ciele: 62 proc. Polaków podobają się tatuaże.

Dla prawie co trzeciego Polaka (28 proc. wszystkich odpowiedzi) wykonanie tatuażu było spontaniczną decyzją, a dla co czwartego (25 proc. tatuaż "jest jak biżuteria" i powinien stanowić dodatkową ozdobę. 23 proc. Polaków zdecydowało się na zrobienie tatuażu ponieważ chciało utrwalić w niekonwencjonalny sposób ważne dla siebie wydarzenia.

11% badanych twierdzi, że tatuaż jest elementem kultury lub tradycji. Tylko dla 2 proc. Polaków tatuaż był sposobem na ukrycie blizn i zmian na ciele. Taka sama grupa powiedziała, że tatuaż był potrzebą wyróżnienia się z tłumu i dlatego zdecydowali się na wykonanie go.

Co tatuują sobie Polacy? Głownie napisy (39 proc. wszystkich osób posiadających tatuaż; częściej kobiety w wieku 25-34 lata, posiadające wykształcenie wyższe) i postaci zwierząt (33 proc.; najwięcej wskazań wśród osób pracujących na stałe lub dorywczo), często także elementy natury i rośliny (32 proc.).

18 proc. Polaków w wieku od 15 do 50 lat posiada wytatuowany wzór tribal, a 11 proc. - wzór geometryczny. Co dziesiąty Polak jako wzór tatuażu wybrał rzeczy i przedmioty, obrazy i elementy związane z religią. 2 proc. Polaków posiadających tatuaż zdecydowało się na wytatuowanie portretu.

Miejscem na ciele, na które najczęściej decydują się Polacy wykonujący tatuaż, są plecy (28 proc. wszystkich odpowiedzi, najczęściej młodzi ludzie w wieku od 24 do 35 lat), przedramiona i ramiona (22 proc., najczęściej osoby posiadające wyższe wykształcenie), nogi (10 proc.) oraz brzuch (8 proc.).

Ponad połowa badanych Polaków (60 proc.) posiada jeden lub dwa tatuaże. Co piąty wytatuowany Polak posiada trzy stałe malunki na ciele. Cztery lub pięć tatuaży posiada 11 proc. Polaków, a 9 proc. ma sześć lub więcej tatuaży.

Spośród osób posiadających tatuaż 12 proc. zastanawiało się nad usunięciem go. Z jakich powodów? Niemal 3/4 osób udzielających odpowiedzi na to pytanie (71 proc. osób zastanawiających się nad usunięciem tatuażu) uważa, że wykonanie go nie było przemyślanym pomysłem, a 22 proc. uważa, że posiadany tatuaż nie pasuje do nich. Pozostałe powody skłaniające do usunięcia tatuażu to czas (tatuaż przestał wyglądać jak w czasie wykonania, na przykład zmienił mu się kolor lub kształt) oraz fakt, że tatuaż po prostu przestał się podobać posiadaczowi.

Średnia kwota za wykonanie tatuażu wśród osób, które go posiadają, to 346 zł.

Badanie zostało przeprowadzone przez Grupę IQS w dniach 16-19 września 2014 r. z wykorzystaniem ankiety internetowej techniką RTS. Zaproszenia do udziału były wyświetlane użytkownikom witryn internetowych o łącznym miesięcznym zasięgu ponad 90% polskich internautów. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Analizą objęto grupę 800 Polaków w wieku 15-50 lat. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej, tak aby odpowiadała strukturze Polaków w wieku 15-50 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne takie jak płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania, a także zmienne związane z szeroko pojętym stylem życia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co dziesiąty Polak ma tatuaż, średnia cena - 346 zł (infografika)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
j
GLUPOLE
odpowiedź
User
a.
Myślałem że kiedyś idiotów będzie się oznaczać ale nie sądziłem że nastąpi to za mojego życia i będą to robią sami za własne pieniądze.
odpowiedź