SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co jemy na śniadanie? Pieczywo, wędlinę, ser oraz herbatę

Zdecydowana większość Polaków jest przekonana, że ich śniadania są zdrowe. Najczęściej sięgamy po pieczywo, wędlinę i ser oraz herbatę, która wygrywa z kawą - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

fot. Shutterstock.comArticle

81% Polaków twierdzi, że spożywane przez nich śniadania są zdrowe, przy czym bardzo zdrowe śniadania deklaruje 17% respondentów, a raczej zdrowe - 64%. Co dziesiąta osoba uważa, że je raczej niezdrowe śniadania, a 1% - bardzo niezdrowe.

W dni robocze niemal połowa respondentów (48%) spożywa śniadania między 6:00 a 8:00 rano, a co trzeci badany (34%) - pomiędzy 8:00 a 10:00. Co dziesiąta osoba pierwszy posiłek w ciągu dnia roboczego spożywa dopiero po 10:00, a co dwunasta (8%) - przed 6:00 rano.

Natomiast w weekend śniadania spożywamy później. Największy odsetek badanych (60%) deklaruje, że śniadanie spożywa pomiędzy 8:00 a 10:00. W weekend także dwukrotnie więcej respondentów (20%) w porównaniu do dni roboczych spożywa śniadanie po 10:00. Z kolei przed 8:00 rano śniadanie w weekend je co piąty badany (20%).

Najchętniej wybieranym napojem do śniadania jest herbata (44%), która jest popularniejsza od kawy (34%). Mleko jako napój do śniadania jest wybierane sporadycznie – tylko przez co 20-tego respondenta. Polacy bardzo rzadko piją do śniadania też kakao. Tymczasem osoby młode znacznie częściej niż te z najstarszej grupy wiekowej jako napój do śniadania wybierają wodę.

Najpopularniejsze na śniadania są tradycyjne kanapki. Polacy wybierają pieczywo, wędliny, sery. Co czwarty Polak spożywa też płatki śniadaniowe / musli. Wśród młodych ludzi bardziej popularne są płatki śniadaniowe – spożywają je dwukrotnie częściej niż osoby ze starszych grup wiekowych.

Mężczyźni częściej niż kobiety na śniadanie spożywają ser (39% vs. 31%), konserwy mięsne i rybne (5% vs. 1%) oraz ryby (3% vs. 1%). Kobiety natomiast częściej niż mężczyźni na śniadanie jedzą płatki śniadaniowe / musli (30% vs. 17%), produkty nabiałowe takie jak jogurty, kefiry (23% vs. 13%) oraz owoce (9% vs. 5%).

Ponad połowie badanych (54%) przygotowanie śniadania zajmuje od 5 do 10 minut. Mniej czasu potrzebuje na to 22% respondentów. Co piąty (19%) na przyrządzenie śniadania poświęca codziennie od 10 do 20 minut , a 3% - ponad 20 minut.

Zdecydowana większość badanych (82%) je śniadanie w domu, przed wyjściem do pracy lub szkoły. W pracy lub szkole śniadanie spożywa 15% respondentów. Mężczyźni częściej niż kobiety pierwszy posiłek spożywają w pracy lub szkole (17% vs. 13%), natomiast kobiety częściej niż mężczyźni jedzą śniadanie przed wyjściem z domu (86% vs. 79%).

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia w dniach 4-10 sierpnia 2016 r., techniką CAWI, na panelu internetowym epanel.pl, wśród mieszkańców Polski w wieku 15-55 lat, na próbie reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania i regionu, N=901.

Dołącz do dyskusji: Co jemy na śniadanie? Pieczywo, wędlinę, ser oraz herbatę

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hihihihi
no ja jem herbatę, najpierw odgryzam sznurek i kartkę, a później biorę małe gryzy woreczka, ale tak, żeby się nie rozsypało :)
odpowiedź
User
martynka
Ja mam inne nawyki :) najczęściej coś mlecznego musi być u mnie: owsianka, płatki, twaróg, jogurt, Mix fix cao albo jakaś kawa zbozowa i kanapka :)
odpowiedź
User
Ola
ja tradycyjnie: herbata (sporadycznie zamiennie kawa inka), pieczywo z wędliną i warzywem albo z moim ulubionym serkiem naturalnym Bieluch i dżemem :). I zawsze przed wyjściem do pracy.
odpowiedź