SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co można wnieść na pokład samolotu? Wchodzą w życie nowe przepisy

Od 31 stycznia br. zmieniają się przepisy dot. przewożenia w bagażu kabinowym płynów, aerozoli i żeli (tzw. LAGs), na terenie UE.

fot. Shutterstock.comArticle

Od piątku 31 stycznia 2014 r., można przewozić w bagażu kabinowym, w ilości powyżej 100 ml: płyny, aerozole i żele przeznaczone do użycia w trakcie podróży do celów leczniczych lub ze względu na specjalne wymogi w zakresie diety, z uwzględnieniem żywności dla niemowląt, oraz płyny, aerozole i żele zakupione w porcie lotniczym lub na pokładzie statku powietrznego i zamknięte w torby zabezpieczone (STEBs), w których w widoczny sposób umieszczono odpowiedni dowód potwierdzający ich zakup.

Nadal nie można przewozić: napojów (woda, soki itp.), alkoholi i kosmetyków (mleczka do pielęgnacji, balsamy do ciała, perfumy, lakiery do włosów itp.), w pojemnikach większych niż     100 ml. Wymienione płyny wciąż będą podlegać dotychczasowej tradycyjnej kontroli bezpieczeństwa i muszą być ograniczone do 100 ml/pojemnik. Ilość tych pojemników nie jest jednak dowolna. Pojemniki te muszą znajdować się w jednej zamykanej, przezroczystej torebce plastikowej o pojemności nieprzekraczającej 1 litra, przy czym zawartość plastikowej torebki swobodnie się w niej mieści, a torebka jest dokładnie zamknięta.

Jak się przygotować do kontroli bezpieczeństwa?
Przed kontrolą bezpieczeństwa wszystkie płyny, aerozole i żele należy wyjąć z bagażu kabinowego i poddać kontroli bezpieczeństwa oddzielnie od pozostałego bagażu kabinowego, w tym oddzielnie od płynów w pojemnikach do 100 ml (tych, które do tej pory można było przewozić w tej ilości).

Pasażerowie podróżujący z przesiadką
Pasażerowie, którzy zaplanowali podróż lotniczą na terenie UE z przesiadką, będą mogli przewieźć płyny, aerozole i żele w specjalnych torebkach STEBs, bez konieczności poddawania ich ponownej kontroli bezpieczeństwa w porcie przesiadkowym. Jednak pod warunkiem, że od momentu zapakowania ich w pierwszym porcie, nie minęło więcej niż trzy godziny oraz jeśli torby te nie zostały w żaden sposób naruszone. W przypadku przekroczenia tego czasu, płyny, aerozole i żele, przed następnym lotem, będą musiały ponownie zostać poddane kontroli bezpieczeństwa.

Jest to nowe rozporządzenie wykonawcze Komisji UE nr 246/2013 z dnia 19 marca 2013 r., zmieniające rozporządzenie UE nr 185/2010 w odniesieniu do kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli w portach lotniczych Unii Europejskiej.

Dołącz do dyskusji: Co można wnieść na pokład samolotu? Wchodzą w życie nowe przepisy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bystrzak
Bezpieczeństwo ponad wszystko-normalna sprawa.
odpowiedź