SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne?

Polisa dla dziecka powinna gwarantować ochronę na wypadek choroby, pobytu w szpitalu czy wypadku. Dzieci nie myślą o konsekwencjach, są niezwykle energiczne i nie mają zdolności oceniania ryzyka. Przez to właśnie zdarzają się ich urazy, złamania i nieszczęśliwe wypadki.

Article

Wielu rodziców poprzestaje na tym, że dziecku wystarczy polisa zakupiona w szkole. Schemat myślenia jest podobny – skoro szkoła wybrała ubezpieczenie grupowe dla dzieci, a w dodatku tanie, to takie rozwiązanie będzie korzystne dla obu stron. To częsty błąd, ponieważ niewielu interesuje się zawartością szkolnej polisy NNW.

Tymczasem do zgłębienia wiedzy o indywidualnych polisach na życie dla dziecka potrzeba niewiele. Wystarczy informacja o cenie (50 zł lub mniej na www.rankingubezpieczennazycie.pl) i długości obowiązywania umowy (12 miesięcy, a więc nie tylko rok szkolny, ale i wakacje). Mało kto zadaje sobie też trud poznania sum ubezpieczenia, czyli wysokości otrzymanych świadczeń za uraz czy wypadek. Te odstępne w szkole najczęściej oscylują wokół 10 000 zł, podczas gdy w indywidualnych wypłaty odszkodowań dochodzą do 200 00 zł. Przy czym kwoty wypłacane są procentowo w zależności od doznanego uszczerbku na zdrowiu.

Po co dziecku ubezpieczenie NNW?

Posiadanie polisy umożliwia otrzymanie odszkodowania z tytułu zdarzenia polisowego (np. złamanie ręki lub wstrząśnienie mózgu), które można przeznaczyć na dowolny cel – rehabilitację, sprzęt niezbędny do ćwiczeń czy wynagrodzenie dziecku cięższych chwil w ostatnim czasie.

Ubezpieczenie NNW przede wszystkim zapewnia dziecku świadczenie finansowe w razie:

 • złamania kości,
 • zwichnięcia,
 • amputacja kończyny,
 • wstrząśnienia mózgu,
 • pobytu w szpitalu,
 • poważnego zachorowania,
 • oparzenia lub odmrożenia,
 • pogryzienia przez zwierzęta,
 • ukąszenie przez kleszcza,
 • porażenie prądem,
 • zatrucie gazem, oparami, substancjami chemicznymi,
 • czasowa niezdolność do nauki.

Korzyści z posiadania polisy NNW mogą być naprawdę duże, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, w jakiej sytuacji może znaleźć się nasze dziecko. Prawdopodobieństwo złamania, wstrząśnienia mózgu czy pogryzienia przez zwierzęta – w okresie dorastania jest naprawdę duże, zatem warto się odpowiednio zabezpieczyć.

- Dobre ubezpieczenie NNW nie ogranicza się wyłącznie do wypłacenia odszkodowania. Ubezpieczyciel może gwarantować wizytę domową lekarza, dowóz leków, rehabilitację dziecka czy wizytę psychologa, a nawet korepetytora przy dłuższej nieobecności dziecka na zajęciach lekcyjnych – podkreśla Ewelina Ratajczak, ekspert ubezpieczeń życiowych w rankomat.pl.

Pamiętać też należy o tym, że darmowa opieka lekarska w ramach usług NFZ, nie zawsze bywa szybka i skuteczna i w trudnej sytuacji – może zaistnieć konieczność korzystania z kosztownej praktyki prywatnej.

Polisa NNW to też ograniczenia

Ubezpieczenie nie zawsze będzie oznaczało wypłatę świadczenia. W polisie szkolnej dla dziecka jest kilka zapisów, o których warto pamiętać. Są to przykładowo:

 • przebywanie dziecka momencie wypadku w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych;
 • zatrucie dziecka nikotyną, alkoholem lub środkami odurzającymi;
 • aktywne uczestniczenie dziecka w bójce (z wyjątkiem działania w obronie koniecznej);
 • popełnienie przez dziecko przestępstwa (także próba popełnienia niedozwolonego czynu);
 • samookaleczenie;
 • popełnienie albo usiłowaniem popełnienia przez dziecko samobójstwa.

Wszystkie tego typu zapisy zwane wyłączeniami odpowiedzialności znajdują się dokumencie OWU dołączonym do polisy.

Gdzie kupić polisę NNW?

Z możliwością zakupu polisy NNW dla dziecka większość nas może zetknąć się w szkole lub dowolnej innej placówce, do której uczęszcza nasze dziecko, jak żłobek, klubik czy przedszkole. Jednak polisa oferowana przez placówkę musi być dopasowana do możliwości finansowych wszystkich rodziców. Oznacza to, że jakość ubezpieczenia jest znacznie niższa.

Można też samodzielnie zatroszczyć się o dobro dziecka i wybrać odpowiedni model ochrony, np. na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/co-obejmuje-ubezpieczenie-szkolne/87.html spośród wielu rozwiązań ochronnych i oszczędnościowych typu polisa posagowa.

Porównując różne oferty warto zwrócić uwagę na liczbę dostępnych ryzyk zdarzeń i maksymalne kwoty, jakie przysługują z tytuły tych zdarzeń, zakres pakietu assistance oraz możliwości płatności w ratach.

Kiedy działa ubezpieczenie NNW dla dziecka?

Polisa NNW dla dziecka może działać cały czas - przez 24 godziny na dobę. Ochrona, jaką zapewnia dziecku, działa zarówno w czasie pobytu w szkole, jak i w czasie drogi do lub ze szkoły. Dziecko jest objęte ochroną podczas zajęć pozalekcyjnych, w czasie wakacji lub ferii zimowych a także podczas zajęć sportowych.

Dwie polisy NNW to dwa odszkodowania

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla dziecka to jedna z najtańszych rodzajów polis. Nawet jeśli rodzice skuszą się na taki produkt w szkole (20-30 zł rocznie), nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić polisę indywidualnie. W końcu kaszt jest podobny, a zakres znacznie szerszy. Ponadto  posiadania obu polis to suma odszkodowań za to samo zdarzenie, np. złamanie ręki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej