SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co piąty komputer Mac zainfekowany złośliwym oprogramowaniem

Jeden na pięć komputerów Mac ma co najmniej jedną odmianę malware dla Windowsa - wynika z badania Sophos.

Co piąty komputer Mac zainfekowany złośliwym oprogramowaniem

Eksperci z Sophos przeanalizowali 100 000 komputerów Apple, na których zainstalowane było darmowe oprogramowanie antywirusowe, i odkryli, że jedna na pięć maszyn ma co najmniej jedną odmianę malware dla Windowsa. Co prawda złośliwe oprogramowanie przeznaczone do infekowania systemu Microsoft jest nieszkodliwe na Macu (chyba że na komputerze zainstalowano także Windowsa), ale może ono rozprzestrzeniać się na inne komputery.

Jednocześnie analiza Sophos wykazała, że na 2.7% komputerów z logiem jabłka znaleziono malware na system Mac OS X.

"Niektórzy użytkownicy Maca mogą poczuć ulgę, ponieważ istnieje siedem razy większe prawdopodobieństwo, że na ich komputerze znajdują się wirusy, trojany czy spyware przeznaczone na Windowsa. Niemniej jednak malware na Maca jest zaskakująco często spotykany. To najwyższy czas, aby użytkownicy komputerów Mac zdali sobie sprawę z rosnącego problemu malware.” - stwierdził Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos.

Na szczycie listy zagrożeń na platformę Mac znajdują się najnowszy botnet Flashback, który dotknął ponad 600 000 użytkowników, a także ataki fałszywych antywirusów wyłudzających dane o kartach kredytowych.

Lista najczęściej spotykanego malware na platformę Mac OS X (7-dniowa obserwacja 100 000 komputerów Mac)
 

"Malware na Maca może rozprzestrzeniać się poprzez pamięć USB, załączniki email lub strony internetowe. Komputery Mac to łatwe cele dla cyberprzestępców, ponieważ ich właściciele rzadko korzystają z oprogramowania antywirusowego oraz uważa się, że mają wyższy poziom dochodu rozporządzalnego niż typowy użytkownik systemu Windows. Użytkownicy komputerów Mac muszą zacząć chronić swoje maszyny teraz. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że problem złośliwego oprogramowania na Macu dorówna poziomowi malware na komputerach wyposażonych w system Windows." - dodał Cluley.

Jeden na pięciu użytkowników komputerów Mac, który pobrał oprogramowanie antywirusowe i przeskanował swój system, odnalazł złośliwe oprogramowanie dla Windowsa.

Lista najczęściej spotykanego malware na platformę Windows (7-dniowa obserwacja 100 000 komputerów Mac)

Sophos podaje, że niektóre złośliwe programy odkryte na 100 000 komputerów Mac pochodzą z 2007 roku i byłyby bardzo łatwe do wykrycia, gdyby użytkownicy zainstalowali oprogramowanie antywirusowe wcześniej.

  • Więcej informacji:
  • Mac
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co piąty komputer Mac zainfekowany złośliwym oprogramowaniem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl