SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co trzeci Polak i co czwarta Polka ma problemy seksualne

31% mężczyzn i 25% kobiet w wieku 15-59 lat przyznaje, że miało trudności i problemy seksualne w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego.

Co trzeci Polak i co czwarta Polka ma problemy seksualne

10% mężczyzn odczuwa zbyt dużą chęć współżycia w porównaniu z potrzebami partnerki. Tymczasem wśród kobiet odsetek ten wynosi tylko 3%. Natomiast na zbyt małą chęć współżycia w porównaniu z potrzebami partnera skarży się 7% kobiet i 2% mężczyzn.

"Przede wszystkim trzeba zauważyć, że większość respondentów nie sygnalizuje trudności i problemów związanych z życiem seksualnym. Problem dostrzegania różnic w chęci współżycia przez partnerów seksualnych jest od dawna znany. Z jednej strony może wynikać z naturalnych indywidualnych różnic w poziomie popędu seksualnego, z drugiej z bardzo subiektywnych nastawień, znaczenia seksu w życiu (zwłaszcza w zestawieniu z innymi obszarami, np. macierzyństwem, pracą zawodową), stosunkiem do partnera, itd. Myślę, że tych dysproporcji byłoby mniej, gdybyśmy nauczyli się rozmawiać na ten temat i potrafili okazywać miłość w różnych sytuacjach, nie tylko w trakcie współżycia seksualnego." - stwierdził prof. Zbigniew Izdebski.

Do bolesności narządów płciowych podczas stosunku przyznaje się 7% kobiet i 2% mężczyzn, a do problemów z osiągnięciem orgazmu 7% kobiet i 3% mężczyzn.


 

Wśród przebadanych Polek i Polaków największy niepokój związany z odbyciem stosunku seksualnego wiąże się ze zmęczeniem (32% kobiet i 19 % mężczyzn), a także z obawy przed niechcianą ciążą. Kobiety w większym stopniu obawiają się niechcianej ciąży niż mężczyźni (32% vs. 18%).

Mężczyźni bardziej niż kobiety zwracają uwagę na fakt, że mogą nie sprawdzić się w seksie (12% mężczyzn i 7% kobiet), natomiast wśród kobiet większy niepokój budzi obawa, że ich ciało nie jest atrakcyjne.

"Wyniki badań dobrze oddają to, co specyficzne w sytuacji życiowej kobiet i mężczyzn oraz ujawniają charakterystyczne dla nich obawy. Kobiety nadal bardziej niż mężczyźni są obciążone obowiązkami, zwłaszcza domowymi, toteż mają prawo częściej deklarować przemęczenie, które bywa tak duże, że odechciewa się wszystkiego, nawet seksu. To one także częściej obawiają się nieplanowanej ciąży. Zapewne współudział ich partnerów w realizacji obowiązków domowych i wzięcie przez nich współodpowiedzialności za antykoncepcję sprawiłyby, że poziom tych obaw byłby niższy. Również propagowany w mediach wzorzec idealnego ciała może wpływać na postrzeganie naszej fizyczności jako mało atrakcyjnej, nie mogącej pociągać seksualnie naszego partnera. Sytuacja ta powoduje, że niewielu z nas mieści się w kanonach telewizyjnego piękna, a nasi partnerzy mimo to wciąż uważają nas za atrakcyjnych. Im respondenci są starsi, tym częściej odzywają się też: specyficzna dla kobiet obawa o to, że ich ciało nie jest już tak atrakcyjne i specyficzna dla mężczyzn troska o to, że mogą nie sprawdzić się w seksie. Miłość partnera (partnerki) może przezwyciężyć te obawy i sprawić, że seks będzie bardziej „szczęściodajny”. A jak wiadomo - człowiek zakochany, szczęśliwy jest postrzegany tak, jakby był atrakcyjniejszy." - skomentował prof. Izdebski.„Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy Seksualność Polaków 2011” zostało zrealizowane w 2011 r. przez TNS. Celem badania była analiza zwyczajów seksualnych oraz zdrowia seksualnego Polaków. Badanie ma charakter ilościowy, a jego wyniki charakteryzują populację mieszkańców Polski w wieku 15-59 lat. Wyniki prezentowane są w dwóch głównych przekrojach: 15-49 lat oraz 15-59 lat. Większość prezentowanych danych dotyczy pierwszego przekroju, gdyż analiza dla grupy 15-49 lat daje możliwość samodzielnego porównywania danych z wynikami wcześniejszych badań seksualności Polaków zrealizowanych przez prof. Zbigniewa Izdebskiego w latach 1997, 2001 i 2005, w oparciu o tę samą metodologię na reprezentatywnych próbach osób w wieku reprodukcyjnym. Wyjątkiem są wyniki badań dotyczące zdrowia seksualnego. Ze względu na specyfikę problematyki, uwzględniono w nim odpowiedzi wszystkich, także najstarszych w próbie respondentów

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co trzeci Polak i co czwarta Polka ma problemy seksualne

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zadziwiony
Dlaczego takie artykuły pojawiałą się na wirtualnychmediach???
odpowiedź