SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co zwiększa bezpieczeństwo polskich banków? Limity dywidendy

Zapowiadane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) wprowadzenie ograniczeń dla wypłacania przez banki dywidend zmniejsza niebezpieczeństwo konieczności dokapitalizowania lokalnych instytucji finansowych w razie zawirowań na rynku finansowych, oceniają analitycy agencji ratingowej Moody's. Według nich, wpływ rekomendacji na lokalne banki i dla rządu będzie pozytywny.

Co zwiększa bezpieczeństwo polskich banków? Limity dywidendy

"Rekomendacja regulatora zmniejsza prawdopodobieństwo, że wystąpi konieczność dokapitalizowania krajowych banków w razie szoku w systemie finansowym" - czytamy w raporcie.

KNF już wcześniej rekomendowała bankom, aby z powodu obecnej sytuacji na rynkach finansowych nie wypłacały dywidendy i przeznaczały wypracowany zysk na wzmocnienie swojej bazy kapitałowej. Regulator podkreślał, że otoczenie zewnętrzne sektora bankowego wykazuje nadal podwyższone ryzyko, które wynika w głównej mierze z istotnego pogorszenia klimatu inwestycyjnego wywołane przede wszystkim obawami o sposób rozwiązania kryzysu zadłużenia niektórych krajów strefy euro, osłabieniem gospodarczym oraz niepewnością co do perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie.

Natomiast analitycy Moody's, w najnowszym raporcie, zaznaczają że według nich, kłopoty strefy euro przełożą się na spowolnienie wzrostu gospodarczego Polski z 4,2% w 2011 r. do 2,3% w 2012 r. To zmniejszy zyskowność sektora bankowego i utrudni finansowanie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co zwiększa bezpieczeństwo polskich banków? Limity dywidendy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl