SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Coca-Cola musi zapłacić karę za reklamy wspierające ruch LGBT

Koncern Coca-Cola został ukarany na Węgrzech grzywną stanowiącą równowartość 6,5 tys. zł za kampanię "#loveislove", w której marka pokazała na plakatach uśmiechnięte pary hetero- i homoseksualne. Najpierw węgierskie władze wezwały do bojkotu Coca-Coli, a teraz ukarały firmę grzywną za działania, które "mogą zagrażać rozwojowi dzieci i młodzieży".

Reklamy z kampanii "#loveislove" Coca-Coli Article

Urząd komitetu peszteńskiego uznał, że realizowana przez koncern w sierpniu br. kampania pod hasłem "#loveislove" złamała punkt ustawy, która zakazuje reklam mogących szkodzić fizycznemu, duchowemu, emocjonalnemu lub moralnemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Firma musi zapłacić 500 tys. forintów grzywny (to ok. 6,5 tys. zł), dodatkowo została zobowiązana, by nie realizować już podobnych kampanii.

Coca-Cola na Węgrzech nie zgodziła się z zarzutami pod jej adresem i podkreśliła, że celem kampanii "#loveislove" było zwrócenie uwagi na wartości, które firma wyznaje od zawsze oraz promowanie równości bez względu na płeć, narodowość, wyznanie czy poglądy.

Urząd komitetu peszteńskiego zajął się reklamą Coca-Coli w odpowiedzi na skargę obywatelską.

Na przełomie lipca i sierpnia Coca-Cola rozpoczęła na Węgrzech kampanię zachęcającą do akceptacji homoseksualizmu.  Była ona związana z Sziget Festivalem odbywającym się w stolicy Węgier. Reklamy z uśmiechniętymi hetero- i homoseksualnymi parami pojawiły się na plakatach m.in. w metrze budapeszteńskim. Towarzyszyły im plakaty z butelkami coli na tęczowym tle z napisem "Miłość to miłość. Zero cukru, zero uprzedzeń".

Wezwanie do bojkotu

Reklamy wzbudziły ogromne kontrowersje polityczne. Istvan Boldog, poseł partii rządzącej Fidesz wezwał do bojotu Coca-Coli, dopóki „jej prowokacyjna” kampania się nie skończy. Partia nie poparła jednak bojkotu posła tłumacząc, że Węgrzy mają wolność wyboru i sami mogą decydować, czy kupią napój tej marki czy nie.

W internecie pojawiła się też petycja mająca doprowadzić do usunięcia wzbudzających kontrowersje reklam Coca-Coli. Podpisało ją wówczas ok. 26 tys. osób. Napisano tam, że reklamowana na plakatach homoseksualna treść zagraża rodzinie, przetrwaniu narodu i moralności publicznej, bo związki homoseksualne są sprzeczne z naturalnym prawem moralnym.

Koncern Coca-Cola w wydanym wtedy oświadczeniu poinformował, że nie wstrzyma kampanii, bo jest ona związana z ważnym świętem muzycznym, które przyciąga ponad pół mln ludzi i odzwierciedla podstawowe zasady wielonarodowości.

- Wierzymy, że zarówno hetero-, jak i homoseksualiści mają prawo kochać osobę, którą chcą, w taki sposób, w jaki chcą - czytamy w oświadczeniu firmy. Zapowiedziano też, że mimo tych kontrowersji i licznych sprzeciwów na środowym festiwalu będzie można kupić Coca-Colę w limitowanych opakowaniach z tęczową etykietą.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coca-Cola musi zapłacić karę za reklamy wspierające ruch LGBT

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Virtu
Wolność słowa w wydaniu węgierskim.
30 19
odpowiedź
User
marketer
Ale wysoka kara ;)
17 2
odpowiedź
User
YKK
Kryptony zawsze świętsze od papieża.
16 7
odpowiedź
User
IOP
nie żebym się czepiał Orbana ale kara o wartości 6500 zł to dla takiej firmy jest nic ale wiadomo w Węgierskim odpowiedniku Wiadomości ludzie pewnie usłyszeli że koncern został Ukarany ale jaka suma to była już pewnie nie i " Biedni " Węgrzy szczególnie na tak zwanej Prowincji mogą sobie myśleć jaka wielka to kara nie była a jak by się dowiedzieli że to tylko 6500 zł to by byli w szoku że taka niska .
13 4
odpowiedź
User
A.P.
PiS za chwilę zrobi to samo w Polsce z każdym, kto "ośmieli się" wspierać lub w jakikolwiek sposób agitować na rzecz LGBT, zobaczycie.
34 14
odpowiedź