SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Comarch kupił francuską firmę 2CSI obsługującą branżę medyczną

Firma Comarch za 9,54 mln zł kupiła francuską spółkę 2CSI oferującą rozwiązania i usługi informatyczne dla podmiotów medycznych.

Janusz Filipiak, prezes Comarchu i CracoviiArticle

W komunikacie giełdowym Comarchu podano, że 500 tys. akcji 2CSI zostało nabytych po 4,20 euro (19,09 zł) za sztukę.

Firma zaznaczyła, że dzięki temu przejęciu „uzyska istotne wzmocnienie swojej pozycji konkurencyjnej w obszarze usług informatycznych w sektorze e-health na rynku europejskim”.

2CSI działa od ponad 25 lat, tworzy oprogramowanie wspierające informatyzację placówek medycznych oraz firm z rynku zdalnej opieki domowej pacjentów. Ma centrum danych oferujące usługi hostingowe. Comarch w komunikacie podał, że przejęta spółka zrealizowała wdrożenia i utrzymuje swoje systemy dla ponad 100 klientów z sektora ochrony zdrowia, głównie działających na rynku komercyjnym, wśród nich są m.in. LVL Medical (międzynarodowa grupa Air Liquide), TIMKL (międzynarodowa grupa Roche) oraz kilkadziesiąt klinik i szpitali.

Według Comarchu w ostatnich 10 latach skumulowany roczny wskaźnik wzrostu rynku informatyzacji służby zdrowia we Francji wynosił ponad 8 proc. - Nie mamy żadnych wątpliwości, że w kontekście aktualnej sytuacji rynek ten będzie notował dwucyfrowy wzrost - uważa Arkadiusz Iłgowski, prezes Comarch Francja.

Comarch od 14 lat jest obecny we Francji, oferuje tam rozwiązania informatyczne m.in. dla branż handlu detalicznego, przemysłu i służby zdrowia. Z racji tej działalności wiosną ub.r. został sponsorem francuskiego klubu piłkarskiego OSC Lille.

W ub.r. grupa kapitałowa Comarch w segmencie medycznym zanotowała wzrost przychodów z 13,55 do 14,5 mln zł. Wpływy firmy z IT na polskim rynku zmalały z 1,2 do 1,14 mld zł (ale te od klientów zewnętrznych wzrosły z 764,9 do 789 mln zł), w regionie DACH - z 331,8 do 323 mln zł, a na pozostałych rynkach poszły w górę z 303,9 do 381,8 mln zł.

Ogółem grupa Comarch zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych z 1,37 mld zł w 2018 roku do 1,44 mld zł w ub.r., jej zysk operacyjny zwiększył się z 87,5 do 154,5 mln zł, a zysk netto - z 32,4 do 116,2 mln zł.

W środę na koniec sesji kurs giełdowy firmy wynosił 203 zł, co dawało jej kapitalizację w wysokości 1,65 mld zł. Głównym akcjonariuszem spółki jest jej prezes Janusz Filipiak, ma akcje stanowiące 24,55 proc. kapitału i 36,82 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Dołącz do dyskusji: Comarch kupił francuską firmę 2CSI obsługującą branżę medyczną

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl