SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Connect to Art

Międzynarodowy projekt prezentuje dzieła Louise Bourgeois, Nam June Paik, Davida Salle'a i Williama Wegmana

"Connect to Art" wprowadza sztukę do telefonów komórkowych - a telefony komórkowe wykorzystuje do dystrybucji sztuki. To odpowiedź firmy Nokia na potrzeby artystów przejawiające się w korzystaniu z urządzeń komórkowych jako innowacyjnego medium ekspresji artystycznej, a także jednego z kanałów komunikacji z zarówno nowymi, jak i dotychczasowymi odbiorcami. Projekt umożliwia pobieranie autentycznych dzieł sztuki do telefonu komórkowego.

Międzynarodowy projekt "Connect to Art" prezentuje dzieła czworga uznanych na arenie międzynarodowej artystów: Louise Bourgeois, Nam June Paik, Davida Salle i Williama Wegmana. Każdy z nich stworzył niepowtarzalną serię artystycznych prac audiowizualnych przeznaczonych do urządzeń firmy Nokia.

"To bardzo interesujące doświadczenie obserwować artystów dostosowujących swoje dzieła do potrzeb telefonów komórkowych. Niezależnie od siebie twórcy zaprezentowali prace o niemal identycznej długości - 15-20 sekund, w których element kluczowy stanowiły specjalnie opracowane dźwięki" stwierdziła Julie Sylvester, asystentka kuratora departamentu sztuki współczesnej w Ermitażu w Sankt Petersburgu oraz kurator wystawy Connect to Art, na ceremonii otwarcia w Monako 2 listopada.

Według niej artyści zainteresowali się projektem, ponieważ uznają telefony komórkowe za intymne, a jednocześnie bardzo popularne środowisko. "Cudownie było pracować z Williamem Wegmanem i Nam June Paik, dwoma wielkimi pionierami sztuki wideo, i widzieć ich natychmiastową i bezpośrednią reakcję na nowe medium. David Salle potraktował pomysł z malarskiego punktu widzenia.  Niezwykle ciekawe jest także to, co w wieku 92 lat myśli o telefonach komórkowych Louise Bourgeois ".

"Connect to Art" jest projektem łączącym wiele gatunków sztuki, a jego zakres jest ograniczony wyłącznie wizją artystyczną twórców. Może rozprzestrzenić się na różne formy wyrazu, takie jak muzyka, poezja, fotografia, literatura i architektura - łącząc je z sobą w nowatorski sposób. W przyszłości koncepcja ta będzie dalej rozwijana we współpracy z firmą Nokia oraz artystami z różnych części świata, a także muzeami, galeriami i innymi instytucjami artystycznymi.

"Istotą sztuki jest komunikacja między twórcą a widzem oraz ich interpretacja świata, co w gruncie rzeczy oznacza, że sztuka łączy ludzi. Ważne jest, że twórczość stawia pytania, inspiruje wyobraźnię i przekracza granice - właśnie taką postawę chce wspierać firma Nokia biorąc udział w projekcie Connect to Art" twierdzi Eero Miettinen, dyrektor działu projektowego tej firmy.

Dzieła można obejrzeć wyłącznie na stronie internetowej projektu www.nokia.com/art/mobile, skąd miłośnicy sztuki mogą bezpłatnie pobrać ulubione prace do telefonu komórkowego Nokia 7710, 7610, 6670, 6630, 6620, 6600 i 6260. Aby podkreślić wartość prezentowanych prac, liczba pobrań każdej z nich jest ograniczona.

Projekt Connect to Art został przedstawiony po raz pierwszy we wrześniu w Finlandii. Prace fińskich artystów Stefana Lindforsa, Osmo Rauhala, Kati Aberg i Juha Hemanusa wraz z dziełami kompozytora Leifa Segerstama zostaną zaprezentowane w Monaco przy okazji premiery światowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Connect to Art

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl